Bozulan Hubble Teleskobuna Türk Tipi Çözüm

Hubble türk tipi çözüm

5 Ekim’de jiroskobu bozulduktan sonra kullanım dışı kalan Hubble Uzay Teleskobu, en sonunda NASA mühendisleri tarafından tamir edildi. Bozulan Hubble Teleskobu’na Türk tipi çözüm bulan NASA mühendisleri, jiroskobu sallayarak düzelttiler.

Ekim ayının başında düşük güç tüketimine alınan ve kullanım dışı bırakılan teleskop, uzun süredir Dünya’dan düzeltilmeye çalışılıyordu. Teleskopta, Hubble’ın uzaydaki hedeflere doğru şekilde odaklanması için hız ölçümü yapan üç farklı jiroskop bulunuyordu. Her jiroskopta, yoğun ve benzin benzeri bir sıvının içerisinde dönen tekerlekler kullanılıyordu. Dakikada 19,200 kere dönen bu tekerleklere güç ise saç kadar ince bağlantılarla gönderiliyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi oldukça hassas olan bu aletler, kolayca bozulabiliyorlardı. Keza 2009 yılında Hubble’a yapılan tamir seferinde, teleskoplar da elden geçirilmişti.

Hubble türk tipi

Hafifçe salladılar

Jiroskoplardan bir tanesinin bozulmasının ardından uydunun hız göstergelerinin doğru çalışmadığını fark eden mühendisler, sorunu çözmek için Hubble’ı düşük güç tüketimi moduna almışlardı. Tamir için ilk deneme 16 Ekim tarihinde gerçekleşmiş; ancak tüm müdahalelere rağmen jiroskop düzeltilememişti. 18 Ekim’de işi biraz daha abartmaya karar veren NASA mühendisleri, tabiri caizse Türk tipi çözüm bularak, Hubble’ı sallamayı denediler.

NASA Halkla İlişkiler Müdürü Felicia Chou, “Hubble operasyon birimi, teleskoba bir dizi manevra yaptırmak, ileri geri götürmek gibi hareketler uygulayarak, yaşanan tıkanıklığı düzeltmeye çalıştılar. Her harekette jiroskoplar en yüksek ve en düşük seviyede gidip geldikten sonra doğru yerlerini buldular” dedi.

Sonuç olarak NASA mühendisleri Hubble’ı hafifçe sallamak suretiyle jiroskoplarda yaşanan tıkanıklığı giderdiler ve teleskobun düzgün şekilde çalışmasını sağlamayı başardılar.