Broadcom, Qualcomm'u Rekor Fiyata Satın Alabilir

Ethernet driverları ve kablosuz internet çipleri üreten ABD merkezli Broadcom, rakibi Qualcomm'u satın almak için 130 milyar dolarlık bir teklif sundu. Uzun süredir gündemde bir sızıntı olarak dolaşan bu bilgiyi resmileştiren Broadcom, satın alımı gerçekleştirirse teknoloji tarihinin en pahalı şirket satın alımını yapmış olacak.

2 Kasım tarihinden beri Broadcom şirketinin büyük bir teklif yapacağı iddia ediliyordu. Bugün itibarıyla 130 milyar dolarlık teklifle bu konuda rekor kıran Broadcom'un CEO'su Hock Tan'a göre, teklif edilen bu para şirketin global müşterileri sayesinde yıl içerisinde kara dönüşecek. Ayrıca 2 Kasım tarihinden bu yana Qualcomm şirketinin değeri yüzde 28 kadar artarken, teklif dahilinde hissedarlara hisse başına 70 dolar ödenecek.

Ancak Qualcomm şirketinin bu teklife sıcak bakmadığı söyleniyor. Financial Times isimli siteye göre, Qualcomm bu teklif değerinin düşük olduğunu ve şirket regülatörlerinin onay vermeme riskini almak istemiyor.

Ayrıca kısa bir süre önce Singapur merkezli Avago tarafından 37 milyar dolara satın alınan Broadcom, ABD içerisinde çeşitli merkezler açmak istiyor. Bu merkezlerinde Qualcomm'u yönetmek ve yeni planlar yürütmeyi amaçlayan Broadcom'a, Qualcomm'dan ne cevap geleceğini merakla bekliyoruz.

YORUMLAR