BTK, 17. Yıl Dönümünde 5G Teknolojileri İçin Düğmeye Basıyor!

BTK, 17. Yıl Dönümünde 5G Teknolojileri İçin Düğmeye Basıyor!

BTK'nın kuruluş yıl dönümü etkinlikleri 15 Ağustos Salı günü yapılacak. Bu etkinliklerle birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, imzalanacak protokolle Türkiye'de, 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirileceği önemli bir platformu da hizmete açacak.

Bildiğimiz üzere ülkemizde, uluslararası standartları belirlenen yeni nesil mobil haberleşme teknolojisi 5G'ye yönelik araştırmalar hızla devam ediyor. 5G mobil teknolojilerinin birkaç yıl içinde tüm dünyada kullanılmaya başlanması beklenirken, Türkiye'de bu kulvarda yerini almak için büyük bir gayret harcıyor. Türkiye'nin dünyada 5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olması hakkında önemli girişimler yapılıyor.

Bunu gerçekleştirmek için artık üretici konumuna geçmesi hedeflenen BTK, bu doğrultuda "5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü" imzaladı. Bu protokolle beraber 5G ve daha sonrası için ihtiyaç duyulan Araştırma Geliştirme, Üretim Geliştirme, test ve denemelerin yapılabileceği açık bir test sahasının oluşturulma projesi de hayata geçirilecek.

5G Vadisi Açık Test Sahası, üniversite yerleşkeleri, teknoparklar, BTK merkez ve laboratuvar binası, şehir hastaneleri, alışveriş merkezleri ve diğer büyük kamu binaları gibi yerleşimlerde; haberleşme, şehircilik, ulaştırma, sağlık ve enerji gibi birçok endüstri dalları için çözüm sunabilmek üzere projelendiriliyor.

BTK, Petya Virüsü İçin Uyarı Yayınladı

BTK Başkanı'ndan Çok Önemli AKK Açıklaması

BTK'dan Çağrı: Gelin Fikrinizi Bize Anlatın

YORUMLAR