BTK Açıkladı: 3 Bine Yakın Zararlı Bağlantı Engellendi

BTK Açıkladı: 3 Bine Yakın Zararlı Bağlantı Engellendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Siber Güvenlik Zirvesi 3. Sektörel ve Kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekipleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bine yakın zararlı bağlantı URL, IP, domainin tespit edilerek engellendiğini söyledi.

Türkiye’de ve Dünya’da giderek artan siber saldırılar herkes için büyük bir tehdit oluşturuyor. Haliyle ülkeler siber güvenlik konusunda yeni önlemler alarak, olası bir krizi engellemek istiyorlar. Bu ülkelerin başında da Türkiye geliyor.

BTK Başkanı Sayan, en büyük önceliklerinin siber güvenliği arttırmak olduğunu belirtirken, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında elektronik haberleşme altyapısının siber saldırılarla ele geçirilmek istendiğini söyledi. Sayan, alınan tedbirlerle saldırıların en az zararla atlatıldığını ifade ederken, ülke genelinde herhangi bir aksama yaşanmadığına dikkat çekti.

En Fazla Saldırı Bankacılık Sektörüne

2017 yılında 673 kurum ve kuruluşa siber güvenlik bildirimde bulunduklarını ifade eden Sayan, 919 ihbar, zafiyet ve 10 binlerce e-posta uyarısı yapıldığını belirtti.

Sayan, 3 bine yakın zararlı bağlantının tespit edildiğini belirtirken, “Bin 500'ün üzerinde zafiyet tespit edildi, alınması gereken tedbirler ilgililerine iletildi. Siber saldırı amacıyla kullanılan 3 bine yakın zararlı bağlantı, URL, IP, domain tespit edilerek altyapı seviyesinde erişimi engellendi” dedi.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan en fazla tehditin bankacılık sektöründe olduğunu belirtti. Sayan şu ifadeleri kullandı:

“Oltalama amaçlı zararlı bağlantı sayısında yüzde 354, bankacılık-oltalama amaçlı zararlı bağlantı sayısında yüzde 237 artış oldu. Bu artışın her geçen gün ilerlediğini gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi sadece saldırganların sayısının artmasına değil aynı zamanda doğru ve hızlı işlemeye çalışan ihbar sistemine de bağlanmalı çünkü USOM'a gelen ihbarlar neticesinde uzmanlarımızın mevcut kriterlere göre yaptığı değerlendirme ve delillendirme sonucu ilgili bağlantının 'zararlı' kategorisine girip girmediği anlık tespit ediliyor”

Yurt Dışı Kaynaklı Saldırılar Arttı

Sayan, Türkiye'deki kişi ve kurumları hedef alan yurt dışı kaynaklı 36 BotNet komuta kontrol sunucusu tespit edildiğini ifade ederek, "Bunun sonucunda 5 bini aşkın zararlı yazılım bulaşmış mobil telefon tespit edildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu üzerinden bankalara gerekli bildirimler yapılarak mağduriyetler engellendi” diye konuştu. 30 bine yakını Windows SMB (Sunucu İleti Bloğu) servisi açıklığı olup 593 cihazın Windows SMB ile ele geçirildiğini tespit ettiklerini ifade eden Sayan, “Bununla ilgili güncellemeler yapıldı ve şu anda ele geçirilmiş hiçbir bilgisayar bulunmuyor." ifadelerini kullandı.

BTK Başkanı Sayan ayrıca, 2019 yılında dünya genelinde 6 milyon siber güvenlik çalışanına ihtiyaç duyulacağını sözlerine ekledi.

BTK Uyardı, 'Telefon Çalar Çalmaz Kulağınıza Götürmeyin!'

Siber Savunma Tek Merkezden Yönetilecek

Siber Polislerden Rekor Tutuklama

YORUMLAR