BTK Adil Kullanım Kotasını Yükseltiliyor

BTK Adil Kullanım Kotasını Yükseltiliyor

Uzun bir süredir gündemde olan adil kullanım kotasının ortadan kaldırılma konusunda bir gelişme yaşandı. BTK, adil kullanım kotasının kaldırılması değil yükseltilmesi için harekete geçti.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda adil kullanım kotası kontrolü BTK'nın sorumluluğuna geçmiş ve Meclis'in de gündemine oturmuştu. Uzun süredir adil kullanım kotasıyla ilgili çalışmalar yapan BTK ve bazı bağımsız kuruluşlar, tüketicileri bazen sevindirecek bazen de hüzünlendirecek açıklamalar yapmıştılardı. Geçtiğimiz gün yeni bir açıklama daha yapan BTK, adil kullanım kotası uygulamasının kaldırılmayacağını, ancak bazı düzenlemelerin yapılacağını söylemişti. Açığa çıkan yeni dzüenlemeye göre AKK internet hızı bundan sonra 3 Mbps değil 5 Mbps'e olacak.

Adil kullanım kotasıyla ilgili bir açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” açıklamasını yaptı. Sayan'ın bu açıklamalarından anlaşıldığı üzere adil kullanım kotası ortadan kaldırılmıyor ancak kotanın aşılması sonucu düşürülen hız seviyesi artırılıyor. Bu yeni düzenlemeyle, internet alt sınırının 2 Mbps daha arttırılarak 5 Mbps'e yükseltiliyor. Kotanın tamamen kaldırılmasının şu anlık mümkün olmadığını da belirten Sayan, operatörlerin yeni uygulamaya pek sıcak bakmadıklarını da söyledi.

Adil Kullanım Kotası Saçmalığı Meclis'e Taşındı!

AKK Konusunda İç Açıcı Gelişmeler Var!


YORUMLAR