BTK Dilediği Zaman İnterneti ve Telefonları Temelli Kapatabilecek

BTK Dilediği Zaman İnterneti ve Telefonları Temelli Kapatabilecek

BTK'ya gerektiği takdirde hizmet sunumlarını engelleyebilme yetkisini veren madde, “Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınması” olarak değiştirildi. Buna göre kriz anlarında BTK interneti ve telefonu toptan kapatabilecek.

Ülkemizdeki iletişim ağını denetim altında tutan BTK, gerektiği durumlarda internette ve telefonda yavaşlatma, engelleme ve sansür işlemleri yapabiliyor. BTK'ya bu yetkiyi veren yönetmelikteki madde yeniden düzenlenerek "Hizmet sunumunun engellenmesi ve işletmenin askıya alınabilmesi" olarak değiştirildi. Buna göre artık BTK telefon ve internet hizmetlerini engelleyebilmesinin yanı sıra gereken durumlarda temelli olarak kapatabilecek. Hizmetlerin kapanma süresi de yine BTK'nın tek elinde olacak.

BTK yeni düzenlenen maddeyle birlikte savaş, genel seferberlik ve ülke güvenliğini tehdit eden diğer durumlarda kamu güvenliğini ve ulusal savunmayı sağlamak adına güvenli gördüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin faaliyetlerinin tamamını durdurabilecek. Buna göre bundan sonra BTK, ulusal güvenliğin sağlanması adına telefon ve internet trafiğini kapatabilecek. Yönetmelikteki değişen maddeyle birlikte BTK, iletişim trafiğinin tamamına sahip olmuş oldu. Yeni düzenlemeye neden olarak Doğu ve Güneydoğu'da yürütülen terörle mücadele gösteriliyor. 

Öte yandan yeniden düzenlenen yönetmelikle birlikte iletişim sektörüne yeni girecek firmalar üzerinde de bir takım yetkilendirmeler yapılırken, diğer yandan da kullanıcıyı rahatsız eden SMS'ler atan firmalar hakkında da bir takım düzenlemeler yapıldı. Yapılan değişikliklere açıklama olarak da "Yönetmelikte eksiklik vardı. Uyumlu hale getirdik." açıklaması yapıldı.

Türkiye'deki Mobil Abone Sayısı Artışı Rekor Seviyelere Ulaştı

Türkiye'nin Dördüncü GSM Operatörü NETGSM Olacak

YORUMLAR