BTK Harekete Geçti: Adil Kullanım Kotası 3 Katına Çıkacak

Adil Kullanım Kotası sorunlarına el atan BTK, 2016 yılı içerisinde AKK'leri yeniden düzenleyecek.

BTK Harekete Geçti: Adil Kullanım Kotası 3 Katına Çıkacak

Adil Kullanım Kotası (AKK) olarak adlandırılan indirme limiti pek çok kullanıcıyı huzursuz ediyor. Bu soruna el atan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), AKK'nin yeniden düzenlenmesi için işe koyuldu.

Geçtiğimiz günlerde 2016 yılı iş planını açıklayan BTK'nın listesindeki bir madde ilgi odağı oldu. BTK'nın listesinde yer alan maddeye göre AKK'ler yeniden düzenlenecek. BTK'nın bu madde ile ilgili açıklamaları ise şu şekilde; "Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanan AKK sonrası hızın iyileştirilmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır." Açıklamalara göre AKK tamamen ortadan kalkmayacak fakat kullanıcıları mutlu edecek şekilde yeniden düzenlenecek.

Türkiye'deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun şikayetçi olduğu AKK, ortalama olarak 50-75 GB arasında oluyor ve AKK sonrası hız ise hemen hemen tüm paketlerde 3 Mbps'e düşüyor. Bu durumda kullanıcılar günümüzün popüler oyunlarını indirme sırasında sorun çekiyor. (Günümüzdeki bir oyunun ortalama 20-40 GB olduğunu düşünürsek AKK'nin pek de dost canlısı olmadığını söyleyebiliriz.) BTK'nın bu düzenlemesiyle AKK'nin 100-150 GB seviyelerine kadar yükseltileceği tahmin ediliyor. 

BTK'nın raporuna göre planlama tarihi Ağustos 2016'yı işaret ediyor. BTK'nın bu hamlesinin internet kullanıcılarını memnun edeceğini şimdiden görür gibiyiz.

Need for Speed Most Wanted'i Ücretsiz İndirme Şansını Kaçırmayın!

Gmail Aylık 1 Milyar Aktif Kullanıcıya Ulaştı

YORUMLAR