BTK, İnternet Zorbalarını 4 Saate Engellemenin Yollarını Açıkladı

BTK, İnternet Zorbalarını 4 Saate Engellemenin Yollarını Açıkladı

Eğer siber zorbalar tarafından özel hayatınız internet üzerinden ifşa ediliyorsa, BTK buna karşı yapılması gerekenleri açıkladı.

Siber zorbalık sosyal medya sitelerinin en büyük sorunlarından biri. Sosyal medyaya bir kez ucundan bile bulaşmış olsanız, bu tür davranışlara maruz kalma şansınız oldukça yüksek. Özellikle Türkiye’deki genç nüfusun internet ve sosyal medyaya düşkünlüğünü dikkate alacak olursak, siber zorbalığı hafife almanın üzücü sonuçlarıyla her an karşılaşmamız neredeyse işten bile değil.

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık adı verilen davranış bozukluğu, hangi yaşta olursa olsun bir sosyal medya ve internet kullanıcısının bir başka kullanıcı tarafından internet vasıtasıyla tehdit edilmesi, aşağılanması, utandırılması ve taciz edilmesi anlamına geliyor.

Bilgi Teknolojileri Kurumu, böyle durumlara maruz kalan kullanıcıların müracaatıyla, 4 saat içinde ilgili rahatsız edici yayın ve içeriklere erişim engeli tedbiri uygulandığına dikkat çekti. 

BTK Siber Zorbalığı Nasıl Engelliyor?

BTK yayın organlarıyla paylaştığı bültende, internet ortamında özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda yapılması gerekenleri kamuoyu ile paylaştı.

Kurum, internet ortamında yapılan yayılan içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişilerin, 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesi kapsamında BTK'ya doğrudan bir dilekçeyle başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebileceklerinin altını çizdi.

Bu davranışa maruz kalan kullanıcıların yazdıkları dilekçede; yayının tam internet adresinin tamamının ve yapılan tacizin ne olduğu hakkında detaylı bir bilgi verilmesinin önemine de dikkat çekildi. Elbette, şikayet sahibinin kimlik bilgilerinin de bu dilekçede doğru ve net olarak yazılması gerekiyor, aksi takdirde dilekçeler işleme girmiyor.

BTK, söz konusu dilekçede yer alan talebin uygulanabilmesi için derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği' ile temasa geçiyor. Birlik bu tedbir talebini, en geç dört saat içinde yerine getiriyor. Erişimin engellenmesi durumu, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayınlar, resimler ve videolara derhal uygulanabiliyor.

BTK Açıklamasının Detayları

BTK'nın yayın organlarına yolladığı bültende bu önlem;

"Erişimin engellenmesini talep eden kişiler, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğinden bahisle erişimin engellenmesi talebini talepte bulunduğu saatten itibaren yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin kararına sunar. Hakim, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirerek vereceği kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan kuruma gönderir. Aksi halde, erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkar." şeklinde detaylandırıldı. 

Siber Zorbalık Nedir? Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Siber Polislerden Rekor Tutuklama

Her Gün Siber Suçlu Olmanın Kıyısından Dönüyoruz ya da Tamamen Suçluyuz

YORUMLAR