BTK, Mavi Balina'ya Sessiz Kalmadı

BTK, Mavi Balina'ya Sessiz Kalmadı

Son dönemde adını çok sık duyduğumuz Mavi Balina (Blue Whale) oyununa BTK'dan bir açıklama geldi. BTK, bu oyunun internet üzerinden çocukların psikolojisini bozduğunu belirtirken ayrıca aileleri uyarmayı da ihmal etmedi.

BTK, geçtiğimiz günlerde bir Türk çocuğun ölümüne sebep olduktan sonra Mavi Balina hakkında açıklama yapma gereği duydu. BTK'dan yapılan açıklamada, Mavi Balina isimli oyunun dünyada 130 gencin intiharına sebep olduğu, çocukları ve gençleri tehdit ettiği bildirildi. Ayrıca açıklamalarda oyunun belirli bir link üzerinden değil de oyun yapımcıları tarafından gizli bir link ile verildiğini belirten BTK, "çeşitli ve ürkütücü görevlerle oynayan kişinin ruh sağlığı bozuluyor. 50 gün boyunca devam eden bu sürecin sonunda, oyunu oynayan kişiler üzerinde değersizlik hissi uyandırılıyor ve son görev olarak, intihara teşvik ediliyor." açıklamasını yaptı.

BTK'nın yaptığı açıklamaya göre dikkat edilmesi gerekenler ve alınması gereken önlemler şu şekilde:

  • Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.
  • Aileler, çocukların oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler.
  • Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

Mavi Balina Oyunu Bir Türk'ün Daha Canına Mal Oldu

BTK Açıkladı: 3 Bine Yakın Zararlı Bağlantı Engellendi

YORUMLAR