BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 'tüketiciler için akıllı telefon güvenlik önerilerini' güncelledi. BTK’nın akıllı telefon kullanıcılarına yeni önerileri şunlar.BTK önerilerinde telefonun güvenlik ayarlarıyla oynanmaması gerektiğini, mutlaka bir PIN kodu kullanmanın şart olduğunu söyledi. Güvenlik ayarları üzerinde değişiklik yapılmaması tavsiye edilen BTK; telefonun fabrika ve işletim sistemi ayarlarının değiştirilmesinin, jailbreak, rooting gibi işlemler yapılmasının akıllı cihazları siber saldırılara karşı daha duyarlı hale getirdiğini de belirtti.

BTK duyurusu rehber, belgeler ve fotoğraflar gibi telefonda saklanan verilerin yedeklenmesini salık veriyor. Duyuru, telefonlardaki bilgilerin bulut depolama sistemlerinde ya da PC’de saklanmasının güvenlik açısından son derece önemli olduğunu da belirtiyor. Böylelikle kayıp ya da çalıntı durumlarında rahatlıkla telefondaki verileri geri yüklemenin mümkün olabileceği de hatırlatıyor.

BTK duyurusu bir uygulamayı indirmeden önce uygulamanın yasal ve güvenilir olduğundan emin olmak için araştırma yapılması gerektiğine de dikkat çekiyor. Duyuru, bir uygulamanın yasal olduğundan emin olmak için, yorumlara göz atmanın, uygulama ortamının kaynağını araştırmanın cihazın güvenliği için son derece önemli olduğunu vurguluyor.

BTK otomatik güncellemeleri etkinleştirerek, telefonun işletim sisteminin güncel tutulmasını tavsiye ediyor.  Kullanıcıların servis, işletim sistemi sağlayıcısı, cihaz üreticisi ve uygulama sağlayıcısından gelen güncellemeleri kabul etmeleri gerektiğine de dikkat çekiyor.

4G'ye Adım Adım, İhale Asgari Bedeli Açıklandı

Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

Türkiye'nin İnternet Hızı Hakkında Bizi Düşündüren Şeyler

YORUMLAR