BTK Uyardı, 'Telefon Çalar Çalmaz Kulağınıza Götürmeyin!'

BTK Uyardı, 'Telefon Çalar Çalmaz Kulağınıza Götürmeyin!'

BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) akıllı telefon kullanıcıları için önemli sayılabilecek bir sağlık uyarısında bulundu.

Mobil cihazlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların özellikle görüşme esnasında uzun süre başa yakın olarak tutulmamasının önemine dikkat çeken uyarıda, görüşme için arama tuşuna basıldığında baz istasyonu ile iletişim kururulması için fazla güç harcandığını, bu sebepten dolayı tuşa basar basmaz cihazın hemen kulağa götürülmesinin sakıncalı olduğu söylendi. BTK uyarısında; kullanıcıların karşı tarafın telefonu açmasından sonra cihazın kulağa götürülmesinin, elektromanyetik dalgaların etkisini nispeten azalttığı dile getiriliyor.

BTK açıklamasında, özellikle uzun görüşmelerde kablolu veya bluetooth kulaklık kullanılmasının, bu etkiyi azalttığına da dikkat çekildi. Açıklamada; "Mobil cihazlar, görüşme için arama tuşuna basıldığında baz istasyonu ile iletişim kurmak için daha yüksek güç harcadığından ve görüşme başladıktan sonra daha düşük ve sabit bir çıkış gücü ile çalıştığından, arama tuşuna basılır basılmaz kulağa götürülmesi yerine, aranan tarafın telefonu açması ile birlikte cihazın kulağa götürülmesi, elektromanyetik dalgaların etkisini azaltabiliyor." denildi.

BTK uyarısında mobil cihazlarla arama yapılırken, ilk önce baz istasyonu ile kurulan iletişim süresinde cihazlarda EMR ile yapılan ölçümlere göre güç çıkışının, çağrı kurulumu ile birlikte önemli miktarda azaldığının görüldüğüne de dikkat çekildi. Yani cihazların karşı tarafa ilk bağlandıkları anda yayılan elektro manyetik şiddet, bağlantı yapıldıktan sonra fark edilebilir derecede azalabiliyor.

BTK, Sosyal Medya Sitelerini Uyardı

BTK Başkanı'ndan Çok Önemli AKK Açıklaması

E- devlet'e Erişimde Sorun Yaşanınca, BTK Açıklama Yaptı

YORUMLAR