BTK’dan Çok Önemli Kayıp-Çalıntı Telefon İhbar Hattı Açıklaması

BTK’dan Çok Önemli Kayıp-Çalıntı Telefon İhbar Hattı Açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), çalınma, kayıp gibi olaylar yaşayan vatandaşların mutlaka Bilgi ve İhbar Merkezi ile iletişime geçmelerini istedi.

BTK açıklamasında, ihbar yapıldıktan hemen sonra telefonların iletişime kapatıldığı belirtti. BTK bu açıklamayı, bazı basın-yayın organları ile internet sitelerinde yer alan "Cep telefonunuz kaybolunca aman dikkat" ve hatalı bilgiler içeren benzer haberler üzerine yapmak zorunluluğu hissettiklerini söyledi.

Mobil telefonunu çaldıran ya da kaybeden kullanıcıların mutlaka BTK bünyesinde 7 gün 24 saat hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezini araması gerektiği özellikle belirtiliyor. Çalınan telefon hattının yasal sahibi tarafından BTK bünyesinde kurulan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait 0 312 294 94 94 numaralı telefonun aranması, 15 haneli IMEI numarası, kimlik bilgileri ve telefonun en son kullanıldığı zamanın bildirilmesi kapatma işlemi için yeterli olabiliyor. Bu işlemden sonra, verilen bilgilerin operatörler tarafından doğrulanması durumunda telefonun iletişime hemen kapatılılabiliyor.

Telefonu bulursanız ne yapacaksınız?

BTK açıklaması şöyle devam ediyor, 'Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması önem taşımaktadır. Cihazı tekrar kendisine iletilen kişilerin, telefonunu hangi yolla kapattırdı ise (bilgi ve ihbar merkezi veya savcılık üzerinden) aynı yolla tekrar iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezi'nin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekmektedir.'

BTK Mobil Güvenlik Önerilerini Güncelledi

Yurtdışından Telefon Getirenlere Beklenen Kolaylık Sağlandı

YORUMLAR