BTK’dan Önemli Uyarı: SMS Reklamlarını İptal Ederken Tuzağa Düşmeyin

BTK’dan Önemli Uyarı: SMS Reklamlarını İptal Ederken Tuzağa Düşmeyin

Uzun süre kullanıcıların canını sıkan SMS reklamları engellemek için türlü yöntemler denedik. Ancak bu sefer dae dolandırıcılar ve fırsatçılarla karşı karşıyayız.

Cep telefonlarımıza gelen reklam SMS’leri 6563 sayılı e-ticaretin düzenlemesine ilişkin kanun kapsamında son bulmuştu. Promosyon ya da kampanya yapmaya devam etmek isteyen kurum ve kuruluşlar kullanıcılardan izin almadan bu eylemlerine devam edemeyeceklerdi. Bunun için firmalar izin SMS'leri göndermeye başlamışlardı.

Bu prosedürü fırsat bilen bazı dolandırıcılar, SMS listelerinden çıkmak isteyen kullanıcılardan yine SMS yoluyla TC kimlik numarası talep etmeye başladılar. Numarayı yazıp geri gönderen kullanıcılara SMS listesinden çıkarıldıklarını söylüyorlar ancak tüm kimlik bilgilerini de ele geçirmiş oluyorlar.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan bu konuyla ilgili olarak vatandaşlara siber güvenlik uyarısı yaptı. Sayan, istenmeyen SMS listelerinden çıkmak isteyen vatandaşlardan TC kimlik numarası talep edildiğini belirterek "Bu bir tuzak. Listeden çıkayım derken TC numaranızı kaydediyorsunuz" dedi.

Reklam SMS'leri Nasıl Engellenir?

YORUMLAR