BTK’dan Saldırı Sonrası Sosyal Medya Kullanıcılarına Sert Uyarı!

BTK’dan Saldırı Sonrası Sosyal Medya Kullanıcılarına Sert Uyarı!

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısı ile ilgili olarak toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumluluklarının bulunduğu bildirildi.

BTK’nın yaptığı yazılı açıklama ulusal basında yer aldı. BTK, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkenin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntülerin paylaşıldığını işaret etti. BTK mahkeme kararıyla hakkında yayın yasağı da getirilen bir olaya ilişkin paylaşımların terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet ettiğine ve paylaşımların böyle değerlendirileceğine dikkat çekti.

BTK bu koşuldan yola çıkarak internette ve özellikle sosyal medyada tweet, retweet gibi yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermesinin beklendiğinin vurguladı.

BTK’nın uyarı metni şöyle;

"Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacak."

YORUMLAR