BTK'ya Gelen Tüketici Şikayetlerinde Faturalara Büyük Tepki!

BTK'ya Gelen Tüketici Şikayetlerinde Faturalara Büyük Tepki!

Günümüzde tüketici hakları önemli bir yer tutuyor. İnsanlar kendilerine taahhüt edilen hizmetleri alamadıklarında, devlet yetkililerine şikayet yoluyla dertlerini aktarabiliyorlar. Peki Türkiye'de en çok hangi konularda BTK'ya şikayet yağdığını hiç merak ettiniz mi? Öyle görünüyor ki faturalar kullanıcıların başını epey ağrıtıyor. 

Eylül 2016'yı da kapsayan üç aylık dönem raporunda, BTK online Tüketici Şikayet Sistemi üzerinden kuruma iletilen şikayet sayılarına sektör bazında yer verildi. 2016 yılı üçüncü çeyreğinde kuruma toplam 27.862 şikâyet iletildiği görülüyor. Ayrıca raporda, Ocak ayından itibaren Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gelen şikayetlerin BTK online şikayet sistemine dahil edilmesinin de etkisiyle şikayet sayılarında artış görüldüğü belirtildi.

Yukarıdaki tabloya bakıldığında, toplam şikâyetlerin sektör bazında dağılımına yer veriliyor. Buna göre en fazla şikâyetin yaklaşık yüzde 44 oranında mobil hizmetler ile ilgili olarak yapıldığı görülüyor. Bu tablodaki şikayetlerin konularına göre dağılıma bakıldığında ise ortaya hepimizin yakından bildiği sıkıntılar çıkıyor:

En fazla şikayetin mobil hizmetlere geldiği düşünüldüğünde, yukarıdaki tabloda faturaların yüzde 21.26'lik bir orana sahip olması bizi şaşırtmıyor. İnternet servis sağlayıcılarında ise bağlantı ve altyapı sorunları yüzde 30.44 ile ön plana çıkıyor. Uydu platform hizmetlerinde de, hepimizin bildiği gibi 2016 yılında hala faks ile fesih isteyen (ama yapamayan) firmalarla çıkan sorunlar yer alıyor. 

Sizce bu şikayetler haklı mı? Aynı sorunları siz de yaşıyor musunuz? 

Türkiye'de 4.5G Abone Sayısında Büyük Artış!

Türkiye'nin Mobil Trafik Hacmi 62.1 Milyar Dakika Oldu

YORUMLAR