BTK'ya Göre HD Video İzlemek İçin Dolmasını Beklememiz Gerekiyor

BTK'ya Göre HD Video İzlemek İçin Dolmasını Beklememiz Gerekiyor

İnternet kullanıcıları ve milletvekili İbrahim Özdiş, AKK konusunu BTK ile konuşmaya gitti. Görüşme sonucunda yetkililer şöyle dedi: 3mbit yeterli ve HD video izlemek için dolmasını beklemeniz gerekli.

Türkiye'de internet kullanıcılarının en çok yakındıkları konuların başında AKK ya da Adil Kullanım Kotası geliyor. Ülkenin alt yapısı yeterli olmadığı için internet sağlayıcıları, her kullanıcıya belirli bir indirme kotası koyuyorlar ve bu kota aşıldıktan sonra parasını ödedikleri hızdan aşağısını kullanmaya başlıyorlar. Bunun önüne geçmek için harekete geçen internet kullanıcıları ve Adana milletvekili İbrahim Özdiş meclise, bakanlara ve BTK'ya konuyu anlatmaya çalışıyorlar.

AKK konusunda son sözü söyleyecek kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bir süredir İbrahim Özdiş'in randevu talebine olumlu ya da olumsuz bir cevap vermiyordu. Bu sebeple çat kapı kuruma giden milletvekili, kurum başkanını yerinde bulamaması sebebiyle başkan yardımcı ile bir görüşme yaptı ve görüşmenin ayrıntıları Facebook sayfası üzerinden yayınlandı. Görüşmenin içerisinde ilginç detaylar da yer alıyordu. Bunların başında BTK başkanı Ömer Fatih Sayan'ın müthiş önerisi de geliyor: Başkana göre 3megabit yeterli bir hız. Hatta başkan, 3megabit hız ile HD videolar izlenebileceğini, bunun için sadece videoyu açtıktan sonra dolmasının beklenmesi gerektiğini söylüyor. Yani bu görüşle yıllar önce kullandığımız 56 kbit/s hızla da HD video izleyebilirdik; ancak videonun dolmasını birkaç hafta beklememiz gerekebilirdi. Görüşmenin detayları ise birebir şöyle:

İbrahim Özdiş ve BTK Görüşmesi Özeti

"Arkadaşlar, gençler merhaba. Bugün vekilim İbrahim beyle beraber BTK'ya gittik. yaklaşık 1 aylık randevu talebine olumlu olumsuz herhangi bir yanıt alamadığımız için çatkapı gittik. Ömer Fatih bey yerinde yoktu( bakanlıkta toplantıdaymış) o nedenle bizi ilk önce başkan yardımcısı Rıdvan KAHVECİ'nin makamıma gittik. Hazırladığımız dosyayı verdik(verdiğimiz dosyayı aşağıya fotoğraf olarak ekliyorum) ve konudan bahsetmeye başladık. Rıdvan bey, AKK konusunda yapılacak düzenlemenin kendi iş alanı olmadığından ancak kendi bildikleri kadarıyla cevaplandırabileceğinden bahsetti. günlük kota sistemi üzerinde çok durduk, zaten Avrupa örneklerinin incelenerek detaylı bir çalışma yapılarak hazırlanacağından bahsetti. Laf devam ederken Ömer Fatih bey geldi. 4 kişi birlikte oturup konuşurken, bize karşı kullanılan en büyük argüman yoğun kullanıcıların sistemi zorladığı oldu, biz de karşılık olarak yoğun kullanıcıların oranının toplam içerisinde u geçemeyeceğini, 'un derdini bütün abonelerin çekmesinin haksızlık olduğundan bahsettik.

İkinci karşı argüman ise altyapı oldu. AKK'nin pazar payı yüksek İSS'ler tarafından kaldırılmasının küçük şirketlerin rekabet şansını engelleyeceğinden bu durumun pek mümkün olmadığı söylendi. Biz de şirketler arası anlaşmazlıkların ve rekabet ortamını bozulmasının tüketiciyi bağlamadığını ifade ettik.

 
Ömer Fatih bey, aslında 3 mbit'in kullanım açısından çok düşük bir hız olmadığından da ayrıca bahsetti! 
Ömer Fatih bey kişisel olarak imza kampanyasından haberdar olduğunu, BTK başkanı olmasa kendisinin de imzalayabileceğinden bahsetti  
Biz de günlük kota üzerinde çok durduk. Ekte bulunan örneklerden bahsettik, hem Rıdvan bey'e hem de Ömer Fatih bey'e ( Ömer bey'e verdiğimiz dosyada sizin biliyor musunuz?? görselleriniz de vardı)

Özetle bize denilenler, AKK'nin tamamen kalkmasının şu an için mümkün olmadığı, Avrupa ve Amerika'daki sistemlerin incelendiği, tüketici talepleri doğrultusunda yeni bir düzenleme yapılacağıydı. 
Bizim dosyamızı değerlendireceklerini söylediler biz de BTK'dan ayrıldık. 
İşimizi garantiye almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN'a da faks atarak bugün yapılan toplantıdan bahsedip verdiğimiz dosyaların bir kenara atılmamasını, gerçek tüketici talepleri doğrultusunda AKK'de düzenleme yapılması talimatı vermesini Sayın bakan'dan istedik. 
Bundan sonra düzenleme yapılıncaya dek bizim yollarımız tükendi. İş sizde arkadaşlar. Önerimiz BTK başkanı Ömer bey'e mail yoluyla ulaşın. Dosyanın incelenmesini ve şirket odaklı 
değil tüketici odaklı bir düzenleme yapmaları gerektiğinden bahsedin. 
Herkese selam ve saygılar. "

AKK İçin Yapılan Öneriler

Gelişmekte Olan Ülkelerle AKK Kıyaslaması

Sonuç olarak görüşmeden bir kazanım elde edilememiş olsa da, BTK'nın konuya tamamen duyarsız olmadığını görmek sevindirici. Alt yapının yeterli olmadığını bir gerçek olarak ele alırsak, buna uygun çalışmaların yapılması, en azından AKK'den dert yanan bizler için bir umut ışığı oluyor. Umarız yakında bu sorun ortadan kaldırılır ve internet hızları ve alt yapısı konusunda Dünya'nın diğer ülkeleriyle aynı seviyeye gelebiliriz.

YORUMLAR