Bu Araba 100 Kilometrede 1 TL Yakıyor

Bu Araba 100 Kilometrede 1 TL Yakıyor

Kayseri Erciyes Üniversite’sinde geliştirilen VoltaCar isimli elektrikli otomobil 100 km’de 1 TL ederinde enerji harcıyor.

Türkiye küresel elektrikli araba yarışına bir yerden girmek çabasında. Üniversitelerde öğrenci gruplarını yöneten öğretim üyeleri bu konuda ciddi çalışmalar yapıyorlar. Hatta bu projeler Türkiye’nin Alternatif Enerjili Araçları Pistte Kozlarını Paylaştı haberimizde de anlattığımız gibi birbirleriyle yarışıyorlar. Ancak Türkiye’de, bu tip girişimlerin Üniversite Projesi olarak kalma ve zamanla unutulma gerçeğiyle karşı karşıya oldukları da maalesef kesin gibi görünüyor.

ERÜ Mühendislik Fakültesi öğretim görevlisi Mehmet Fatih Kaya yönetimindeki 20 öğrenci tarafından tasarlanıp projelendirilen ve 60 bin liraya mal olan VoltaCar'ın tanıtımı yapıldı. VoltaCar’ın Türkiye’de diğer üniversitelerde yapılan araçlardan farkı 200 kg ağırlığında olması. Ayrıca VoltaCar 100 kilometrede sadece 1 TL değerinde enerji harcıyor.

Özel sektörden alınan destekle geliştirilen VoltaCar henüz pek çok sürüş testinden geçmek zorunda. Seri üretime geçilebilmesi için de oldukça uzun bir yol kat etmesi gerekiyor. Türkiye’de projelendirilip üretilen elektrikli araçlar umarız gereken desteği bularak kısa zamanda yolarda dolaşabilirler. Ancak var olan altyapıyla bunun için biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

YORUMLAR