Bu Dolandırıcılık Yöntemi Sosyal Medyayı Karıştırdı

Dolandırıcılıkta Sahte Hamilelik Yöntemi 1

İngiltere’de yaşanan bir olayda dolandırıcıların ilginç bir yöntem kullandığı ortaya çıktı. Sosyal medyanın da gündeminde yer alan bu yeni yöntemde, dolandırıcılar hamileymiş gibi rol yapıp sahte ultrason fotoğrafları kullanarak özellikle bekar erkekleri dolandırıyor.

İngiliz YouTuber Mike Fox, yaşadığı benzer bir dolandırıcılık olayını sosyal medya üzerinden paylaştı. Meşhur olduktan sonra eski kız arkadaşlarından birinin kendisiyle iletişime geçtiğini belirten Fox, "Eski bir kız arkadaşım elinde ultrason görüntüsüyle geldi. Bana regl olmadığı için doktora gittiğini ve 2 aylık hamile olduğunu öğrendiğini söyledi. Fotoğrafta yüzü, elleri ve bacakları belli olan bir bebek vardı. Ne yapacağımı bilemedim ve gözyaşlarıma hakim olamadım." dedi. Fox, bu olayın ardından eski sevgilisiyle tekrar bir araya geldiklerini dile getirdi.

Aradan zaman geçtikçe sevgilisinin karnında herhangi bir hamilelik belirtisi olmadığını fark eden Fox, sevgilisinin bir süre sonra regl olmasıyla gerçeği tam olarak anladığını ve kızı tekrar terk ettiğini söyledi. Fox, eski kız arkadaşı için "İnternet üzerinden satın aldığı fotoğrafları benden para koparabilmek için paylaşmış." ifadelerini kullandı.

Dolandırıcılıkta Sahte Hamilelik Yöntemi 2

İngiliz basınında yer alan haberlerde, son dönemlerde bu tür olayların arttığına dikkat çekiliyor. Hatta bazı kadınların 30 pounda (210 TL) silikondan yapılma sahte karın aldıkları ve bu sayede sahte hamilelik sürecini daha gerçekçi bir şekilde yaşadıkları belirtiliyor. Kişiye özel sahte ultrason görüntülerinin 50 sterlin (350 TL) karşılığında kolaylıkla satın alınabildiği ifade edilirken, sahte ultrason fotoğraflarını kişiye özel olarak tasarlayan internet sitelerinin de artış gösterdiği vurgulanıyor.

Benzer bir başka dolandırıcılık olayı da geçen ay ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşanmıştı. 18 yaşındaki genç bir kadın, birlikte olduğu adama hamile olduğunu söyleyerek kürtaj için 2000 dolar almıştı. Polisin olayı soruşturmasının ardından sahtekarlığı ortaya çıkan genç kadın, 2000 doları sahibine geri vermiş ve 90 gün hapis cezası almıştı.