Bu Dronelara İnanmakta Güçlük Çekeceksiniz

Bu Dronelara İnanmakta Güçlük Çekeceksiniz

Drone teknolojisi dört noktadan kuvvet alarak uçabilen bir şase yapısına sahip, en azından bugüne kadar öyleydi. Alman teknisyenler gelenekselleşmiş bu yapıyı bambaşka bir hale getirdiler. Almanya'da bulunan Festo laboratuvarlarının mekanik mühendisleri sessiz ve sıradışı bir drone yaratmak istediler. Bir kelebek kadar hafif, havada rahatça süzülen bu araç için bir ilham kaynağı gerekiyordu. İşte o ilham kelebeğin ta kendisiydi.

Festo mühendisleri mekanik ve elektronik  aksamlı son derece sessiz ve bir o kadar da estetik bir kelebek drone tasarladılar. Tasarlama aşaması kolaydı ancak işin teorisinden ziyade pratiğe dökme kısmı biraz zamanlarını aldı. Festo Butterfly Dronelar kendi uçma sensörleri sayesinde hareket ediyorlar ve önlerine çıkan hiçbir engele takılmıyorlar. Grup halinde uçabilme protokollerine sahipler ve kapalı alanlarda bile GPS kullanarak yön bulabiliyorlar.

Festo yaklaşık 10 kadar Festo Butterfly Drone üretti ve bunları kameralarla dolu kapalı bir alanda denedi. Bu deneyi aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. 

Son derece hafif ve hiç ses çıkarmadan uçuşan kelebek dronelar o kadar estetik görünüyorlar ki, belli bir mesafeden dev kelebeklerin üzerinize geldiğini düşünüyorsunuz.

Yoksa Apple Bir Drone mu Üretiyor?

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

Dünyanın En Küçük Drone'u CX-10 Casusluk Yapmaya Hazır

YORUMLAR