Bu Motosikletin Havası Yeter, Çünkü Pilleri Havayla Şarj Oluyor

Bu Motosikletin Havası Yeter, Çünkü Pilleri Havayla Şarj Oluyor

Ne elektrik şarjı sıkıntısı, ne de yakıt derdi olan motosiklet hava ile çalışıyor. Evet, bu yeni tasarım elektriği de devren çıkarıyor, sıkıntılı şarj duraklamalarına son veriyor. Yolda giderken rüzgarla şarj olabiliyor.

Hava türbini mantığıyla çalışan bu yeni motosiklet projesi ilk ele alındığında aslına bu şekilde geliştirilmek üzere tasarlanmamış. Ancak zaman içerisinde dünyanın elektrik ve petrolden yoksun kalacağını düşünen genç mucit Alistair McInnes, Mad Max filmlerinden aldığı ilhamla “StrangeWorld” adını verdiği rüzgar türbinli motoru geliştirmiş.

StrangeWorld’ün üzerine bindiğiniz aman her hangi bir yakıt ihtiyacı için durmanız ya da yakıt bitiyor endişesi yaşamıyorsunuz. StrangeWorld Kinetik enerji teorilerinden faydalanan bir motosiklet ve durmaksızın çalışma kapasitesiyle şaşkınlık yaratıyor. StrangeWorld elektrikli panelleri şarj edildiğinde 500 kilometre yol alabiliyor ve saatte 80 km hız yapabiliyor.

Motosikletin çalışma mekaniği şöyle. Pilleri bir kere şarj edildiğinde karşılıklı kinetik enerji panelleri çalışmaya başlıyor, bu paneller hareket ederken oluşan rüzgarı da kullanarak sürekli devinim sağlayabiliyorlar. Bu sayede bataryadan tüketmeden hava akımını potansiyel enerjiye çevirebilen motor, uzun süre yol alabiliyor. Çünkü bu sayede pillerini sürekli şarj etmiş oluyor.

8 haftada tasarımı ve 6 haftada montajı biten StrangeWorld motoru 7 bin Avustralya dolarına mal edilmiş. Hala geliştirilmeye devam eden proje 47 bin dolarlık bir tasarım ve inovasyonu ödülünün de sahibi olmuş.

Mucit McInnes icadını şöyle anlatıyor. (Konuşma kısmını 1.28’inci dakikaya atlayarak motosikletin inşa ve gelişme sürecini  izleyebilirsiniz.) 

Türkiye, İlk Yerli Malı Dornier D 328 Tipi Uçağı Uçurmaya Hazırlanıyor

Ev Yapımı Hoverboard ile Uçtu, Rekorlar Kitabına Girdi

Uçan Araba Aeromobile 3.0 Yere Çakıldı, Umutlar Başka Bahara Kaldı

YORUMLAR