Bu Otobüsün Hangi Yöne Gittiğini Kaç Saniyede Çözersiniz?

Bu Otobüsün Hangi Yöne Gittiğini Kaç Saniyede Çözersiniz?

National Geographic'in TV kanalında yayınlanan "Brain Games" isimli şov programı, geçtiğimiz gün ilginç bir test yaptı. Yetişkinlere ve çocuklara (yukarıda resimde gördüğünüz) otobüsün hangi yöne gittiği soruldu ve bir cevap vermeleri istendi. Çıkan sonuç ise şaşırtıcıydı; 10 yaşın altındaki çocukların yüzde 80'i duyularını ve mantığını kullanarak soruya anında cevap verirken, yetişkinler düşünmek için zaman istediler.

Bir problem çözerken bazen bir çocuk gibi düşünmek gerekebilir. National Geographic'in bu testi çocuklardan çok, yetişkinlerin düşünebileceği bir soruyu içinde barındırıyordu. Görünüşe göre yukarıdaki otobüsün hangi yöne gittiğini algılamak yetişkinler için oldukça zor. Çünkü bulmacayı çözmek için bazı faktörleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor:

1- Kapılar nerede? Bu insanlar bilim kurgu filmlerinde var olan fütüristik bir otobüsü mü kullanıyor? Tabii ki hayır. Basit bir mantıkla, kapıların otobüsün karşı tarafında olduğunu anlayabiliriz. 

2- Otobüs yolun hangi tarafında bulunuyor? Dünyanın bazı bölgeleri hariç (İngiltere gibi) araçlar genellikle sağ şeritten ilerler. Bu durumda otobüsün sağa doğru gittiğini varsayabilirsiniz. Ama otobüs şoförü? Otobüs sağ şeritten gidiyorsa o zaman otobüs şoförü solda oturuyordur. Bu da cepte. 

3- Otobüsün doğru tasarlandığını düşünürsek, otobüs şoförü tabi ki ön tarafta olacaktır. Şimdi bulmacanın parçalarını birleştirebiliriz. Otobüs sürücüsü solda, kapılar karşı tarafta ve sağ şeritten gidiliyorsa ne olur? Otobüs sola doğru gidiyordur. 

Şimdi burada parantez içinde belirttiğim İngiltere çok önemli. Çünkü orada insanlar yolun sol tarafında araba kullanıyorlar ve bu durumda kurduğumuz bütün mantık şablonu ters çevriliyor. Orada yaşayan insanlara göre de araç sağa doğru gidiyor. Aslında bu otobüs her iki yönde de ilerliyor, zaman ve mekan boyunca uzanıyor, her zaman ve daima. 

Bu basit mantık problemini 10 saniyeden daha kısa bir sürede yapabilir miydiniz? 

Çocuklar, verilen ilk görsel işareti almaya ve bu ipucuna dayanarak daha kararlı bir şekilde cevap vermeye meyilli oluyorlar. Biz yetişkinler ise nihai bir karar vermeden önce, bu haberi hazırlarken yaptığımız gibi farklı görsel ve ipuçlarını arıyoruz. Oysaki ikinci paragrafta dediğim gibi, bazı durumlarda bir çocuk gibi düşünmek gerekebilir.

YORUMLAR