Bu Şehir WiFi Bağlantısına ve USB Şarj Yuvalarına Sahip Metrolara Geçiyor

Bu Şehir WiFi Bağlantısına ve USB Şarj Yuvalarına Sahip Metrolara Geçiyor

Eğer metroya bindiğinizde akıllı telefonunuzdan internete girememekten şikayetçiyseniz bu şehre göç etmeyi düşünebilirsiniz. Normalde otobüs, vapur ve metro gibi toplu ulaşım araçlarını kullanırken yapacak çok bir şeyimiz olmuyor. Bu ölü zamanlarda akıllı telefonlarımızı kullanarak internette gezinmek, sosyal medya hesaplarımızı takip etmek, oyun oynamak yapacak en mantıklı iş olmakta. İşte bu ihtiyaç iki unsura bağlı; aktif bir interent bağlantısı ve yeterli şarj.

Toplu taşıma araçları arasında metro ise özel bir yere sahip; çünkü yerin altından yolculuk ettiğimiz bu tren vagonlarında mobil ağlara erişim mümkün olmuyor. Bu nedenle metro yolculukları diğer toplu taşıma yolculuklarına göre daha sıkıcı geçiyor. İşte bu sorunu gören New York belediye başkanı New York sakinlerine yeni metro vagonlarının müjdesini verdi.

New York belediye başkanı Andrew M. Cuomo 2020 yılında hizmete açmaya planladıkları yeni metro vagonlarını tanıttı. Bu metro vagonları daha çok yolcunun taşınmasını sağlayan geniş iç hacmin yanısıra sahip oldukları teknolojik özelliklerle de dikkat çekiyor. Cuomo'nun açıklamasına ggöre yeni vagonlar USB şarj yuvalarına ve aktif WiFi inernet bağlantılarına sahip olacaklar.

New York belediyesinin yaptığı bu çalışma bir ilk niteliğinde. Şu an Avrupa'nın birçok şehrinde halka açık ücretsiz WiFi erişim alanları bulunuyor. Fakat bu erişim alanları genellikle sık ziyaret edilen bulvarlar ve sokaklar üzerinde yer alıyor. New York ise ilk defa yer altında ücretsiz internet hizmeti sunan şehir olacak. Umarız bu tür uygulamalar ülkemizde de hizmet vermeye başlar.

Adil Kullanım Kotası Saçmalığı Meclis'e Taşındı!

YORUMLAR