Bu Soruşturma iPhone Satışlarını Durdurabilir

Bu Soruşturma iPhone Satışlarını Durdurabilir

Qualcomm’un şikayeti üzerine Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından açılan soruşturmada teknoloji devi Apple’ın Qualcomm’un patent haklarını ihlal edip etmediği araştırılacak. Soruşturmanın Apple aleyhine sonuçlanması halinde iPhone satışları ve reklamları durdurulabilir.

Çip üretiminde dünya lideri olan Qualcomm, 7 Temmuz tarihinde patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’ı şikayet etti. Bunun üzerinde de ABD Ticaret Komisyonu tarafından Apple’a soruşturma açıldı. Amerikan basınında yer alan haberlere göre ise iPhone ve iPad cihazlarında 6 adet Qualcomm patentinin ihlal edilme ihtimali üzerinde duruluyor. Ayrıca Apple’ın yasa dışı olarak ihraç ettiği cihazlarında da soruşturulacağı belirtildi.

Soruşturma sonucunda Apple hakkında yapılan şikayetin haklı bulunması halinde teknoloji devinin cihazları iPhone ve iPad’in satışları durdurulabilir. Ayrıca bu cihazların reklamlarının da yapılması engellenir.

Ayrıca bu soruşturma iki dev şirket arasında yaşanan ilk husumet de değil. Bu yılın başında da Apple, telif ücretlerinin haksız rekabet yarattığını iddia ederek Qualcomm’a 1 milyar dolarlık bir tazminat davası açmıştı. Qualcomm da buna karşılık bir patent davası açtı.

Patent Davasını Kaybeden Apple, 506 Milyon Dolar Ödeyecek!

Samsung Sonunda Apple'ı Sollamayı Başardı

YORUMLAR