Bu Uçak 8 Saatte Dünyanın Etrafını Dolaşabilecek!

Dünyayı 8 saatte dolaşabilecek hızda uçak geliştiriliyor.

Bu Uçak 8 Saatte Dünyanın Etrafını Dolaşabilecek!

İngiliz havacılık firması Reaction Engines, uzun süredir geliştirdikleri özel uçak motoru sayesinde, Dünyanın etrafını 8 saatte dolaşabilecek hızda uçak üretebileceklerini açıkladı.

Şirket, saatte 3218 KM olan bu hıza denk gelen rakama ulaşmak için, yeni bir jet motoru geliştiriyor. SABRE adı verilen bu motoru, bu kadar güçlü kılan şey ise havayı saniyenin yüzde biri gibi bir zamanda  -150 dereceye kadar soğutması. Helyum çubuklar sayesinde gerçekleşen bu olay, jet motoruna giren havayı daha iyi yanması için oksijen bakımından zenginleştiriyor bu da motorun çok hızlı ve güçlü çalışmasını sağlıyor.

Motora giren havanın soğutulması sadece oksijeni zenginleştirmiyor, motorun uzun süre çalışmasını sağlayacak soğutmayı da sağlıyor. Bu motorun kullanılacağı iki farklı uçak tasarlayan İngiliz şirket, LAPCAT-2 adlı yolcu uçağı ve SKYLON adlı uzaya çıkabilen modellere sahip. Sürtünmeyi azaltmak için, uçaklar rokete benzer bir şekilde tasarlanmış. SKYLON adlı uzay uçağına pencere koymayan şirket, görüntüyü pencere kısımlarındaki ekrana dijital olarak vermeyi planlıyor. 300 yolcu taşıması planlanan uçakların 2019 yılında ilk uçuşlarına başlaması bekleniyor. Şirket Avrupa Uzay ajansı ESA’dan da destek alıyor.

İki uçağa da ait kısa tanıtım videolarını aşağıda izleyebilirsiniz:

YORUMLAR