Bu Ülkede VPN Kullanmak Sizi Hapse Gönderebilir

Bu Ülkede VPN Kullanmak Sizi Hapse Gönderebilir

Eğer yolunuz Birleşik Arap Emirlikleri'ne düşerse VPN kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Ülkemizde internet yasaklarıyla ve belirli sitelere erişim engellemeleriyle sıkça karşılaşıyoruz. Bu durumda birçok Türk internet kullanıcısı YouTube ve Twitter gibi yasaklı sitelere giriş için VPN hizmetlerinden faydalanmıştı. Neyse ki henüz bu tür engelli sitelere giriş araçlarını kullanmak kısıtlanmadı dedirten bir olay yaşandı.

Haberimize konu olan olay Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapılan son yasa değişikliğini kapsıyor. Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkanlığı makamından yapılan resmi açıklamada kullanıcıların gerçek IP adreslerini gizleyen 3. parti yöntemleri veya sahte bir IP adresini kullanmalarının yüksek para veya geçici hapis cezasıyla sonlanabileceği ifade ediliyor. Fakat bu cezalar suç işlemek ve suçun ortaya çıkarılmasını engellemek - delil karartmak amacı söz konusu olduysa geçerli olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde alınan karar ilk başta somut bir nedene dayandırılsa da bu nedenin kapsamı açıklanmadığı için hukuksal problemlere yol açabilecek nitelikte. Suç işleme kriteri suçun ne olarak tanımlandığına bağlı bir kriter. Bu nedenle eğer Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edecekseniz bu ülkede nelerin suç olduğunu önceden araştırmanızda fayda var.

Yapılan düzenlemeyle Birleşik Arap Emirlikleri'nde VPN hizmetlerini kullanan internet kullanıcıları 135.000Ş $ civarından başlayan ve 545.000 $ civarına kadar yükselen cezalar ödeyebilecekler.

İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

YORUMLAR