Bu Yapay Zeka Ne Zaman Öleceğinizi Tahmin Ediyor

Bu Yapay Zeka Ne Zaman Öleceğinizi Tahmin Ediyor

Ne zaman öleceksin merak mı ediyorsun? İşte teknoloji bu sorunun cevabını vererek sana ölüm tarihini söyleyebiliyor.

Evlerden ırak olası bu yapay zeka teknolojisi Avustralya'nın Adelaide Üniversitesi bünyesinde yürütülen bir proje sonucu ortaya çıkmış. Sistem temel olarak, insanların göğüs bölgesinin medikal görüntülerini analiz ediyor ve sonrasında kişilerin ne kadar ömrü kaldığını belirlemeye çalışıyor.

Yapay zekanın testi için 48 denek üzerinde deney yapılmış. Bu deneklerden 5 yıl içinde vefat edecek olanları yüzde 69 oranla doğru olarak tahmin edilebilmiş. Bu oran da doktorlar tarafından yapılan ölüm tarihi saptamalarıyla yarışacak seviyede.

Doktorların, hastalarının ne kadar ömürleri kaldığını belirleyebilmeleri için hastayı ameliyat ederek iç organlarının durumunu görmeleri gerekebiliyor. Yeni yapay zekanın bu gerekliliği ortadan kaldırabileceği söyleniyor. Bu yapay zeka, derin öğrenme temeline oturduğu için gelişmesi ve ilerde daha doğru tahminler yapabilmesi de mümkün.

Yapılan deneylerin bir sonraki aşaması ise bu yapay zekanın binlerce insan üzerinde test edilmesi olacak. Peki siz böyle bir yapay zekanın size ömür biçmesini ister miydiniz?

Ne zaman Hastalanacağımızı Tahmin Eden Yapay Zeka Geliştiriliyor

YORUMLAR