Bu Yemeği Yemek İçin Önce Yakalamanız Gerekecek

Bu Yemeği Yemek İçin Önce Yakalamanız Gerekecek

Çok acıktınız, bir egzotik mutfak denemek istiyorsunuz. Min Su Kim’in 'Living Food' mutfağıyla karşılaşırsanız siparişlerinizi yemeden önce onların kıpırdanıp durmasını seyretmek sizi çok şaşırtabilir.

İngiltere’nin Royal College of Art üniversitesinden mezun, Koreli sentetik biyolog Min Su Kim, bambaşka bir mutfak yaratmış. Kim sentetik biyolojiyle moleküler gastronomiyi bir araya getirerek 'Living Food' (yaşayan yemek) adını verdiği çalışmalarında sentetik biyolojiyi kullanarak yiyeceklerin canlıymış gibi görünmesi ve hareket etmesini sağlamayı başarmış.

Sentetik biyolojinin organik ürünlerde yapay bir yaşam yaratmaya başladığını anlatan Min Su Kim, sunduğu menüde kalp hücrelerinden üretilen bir denizanasının da olduğunu söyledi. Kim’e göre yiyeceklere hayat verebilmek çok da büyütülecek bir şey değil.

Sergilenen projede üç farklı yemek ve üç farklı hareket göze çarpıyor. Yemeklerden biri yuvarlaklar çizerken, bir diğeri duyargalarını hareket ettiriyor. Sonuncu örnek ise nefes alıp verme hareketini gerçekleştirebiliyor. 

Yiyeceklerin yaptığı bu kadarla da kalmıyor. Bu ürünler ağzınızda da hareketlerine devam ediyorlar. Min Su Kim yemeklerde geleceğe dair bir farklılık yaratmak istediğini, izlediği bu yolun kendince doğru olduğuna inandığını da belirtiyor. Kim’in moleküler gastronomi dalını mutfaklara taşıyan bir isim olarak hatırlanacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Instagram Zayıflatıyor

Android İçin En İyi 10 Diyet Uygulaması

Mobil Alemden 2014 Manzaraları

YORUMLAR