Bu Yıl Dünyada İnternet Hızı Yüzde 30 Arttı

internet hız

İnternet teknolojisi geçmişten günümüze çok yol kat etti ve internet hızı da çevirmeli ağ bağlantısı günlerinden bugüne oldukça gelişti. O yıllarda yanlışlıkla telefona dokunduğunuzda internet bağlantısını kaybederdik ancak günümüzde internetin geldiği nokta gerçekten etkileyici. Yapılan bir araştırmaya göre geride bırakmak üzere olduğumuz yılda da internet dünya genelinde yüzde 30 hızlandı.

Speedtest.net sitesinin araştırmasına göre 2017 yılında internet hızı dünya ortalaması yüzde 30 artarken genişbant ortalama indirme hızı saniyede 40 megabit seviyesine geldi. Ayrıca mobil internet hızı da saniyede 20 megabite çıktı.

speedtest

Araştırma bulgularına göre Asya’nın küçük ülkesi Singapur, 153.85 Mbps indirme hızıyla dünyanın en hızlı genişbant internetine sahip. Singapur’u 147.51 Mbps indirme hızıyla kuzey ülkesi İzlanda izlerken, üçüncü sırada Hong-Kong ve dördüncü sırada da Güney Kore yer aldı. Yani dünyanın en kalabalık anakarasında internet hızı muazzam.

Mobil internet hızı sıralamasında ise Norveç, 62.66 Mbps ile zirvede yer alıyor. Hollanda, 53.01 Mpbs hızla ikinci sırada yer alırken, İzlanda üçüncü ve Singapur dördüncü sırada bulunuyor. Dünyanın süper gücü ABD ise internet hızında o kadar da süper güç değil gibi görünüyor. Speedtest.net verilerine göre ABD genişbant internet hızında 11. sırada yer alırken mobil internet hızında da ancak 44. sırada kendine yer bulabildi.

YORUMLAR