Bubi Tuzaklı Bir Mesajla 950 Milyon Android Telefon Hacklenebiliyor

Bubi Tuzaklı Bir Mesajla 950 Milyon Android Telefon Hacklenebiliyor

2015 yılında akıllı telefonların en büyük derdi “bubi tuzaklı” mesajlar oldu. Özellikle Android telefonların tümünü tehdit eden birçok açık söz konusu.

Daha önce iPhone ve Skype’ta yaşanan bubi tuzaklı mesaj güvenlik açığı, Android telefonların başının belası oldu. Bu tip mesajlara karşı Android sisteminin pek çok güvenlik açığı olduğu ve engellenmelerinin ancak mesaj zarar verdikten sonra yapılabildiği açıklandı.

Dün açıklanan bir güvenlik raporu Android cihazların bubi tuzaklı text mesajlarına karşı çok kararlı bir güvenlik sistemine sahip olmadığının belirlendiğini ortaya koydu. Tek bir mesajın bir anda küresel olarak 950 milyon Android telefona bir anda yayılarak telefonlardaki tüm verilerin tehlikeye girebileceği açıklandı. Bu tehlike özellik MMS mesajlarda ve bu altyapıyı kullanması muhtemel tüm mesajla iletişim uygulamalarını tehdit ediyor.

Android telefonlara gönderilmesi muhtemel bubi tuzaklı mesajlar kullanıcıların mesaja cevap vermesiyle tetikleniyorlar. Bundan dolayı güvenlik profesyonelleri Hangouts, Skype, Messenger, SMS ve benzeri mesaj uygulamalarından gelen mesajların açılmadan derhal silinmesini tavsiye ediyorlar.

MMS temelli mesajların barındırdığı kötücül yazılımların içinde gömülü olan adres ve videoların açıldığı andan itibaren Android sistemine yerleştiği raporlanıyor. Bu yazılımlar daha sonra telefonda uygulamalara sızabiliyorlar. Böylelikle kişisel bilgileri uzak sunuculara aktarabildikleri gibi bazıları da telefonlara zarar verebiliyorlar. Daha sonra kullanıcının bilgilerini kullanarak adres defterindeki herkese bulaşabiliyorlar.  

Android'e Bulaşan Yeni Bir Kötücül Yazılım Keşfedildi

Android Platformunda 2.8 Milyon Minecraft Oyuncusu Tehlikede

Dikkat: 600 Milyon Samsung Cihaz Güvenlik Riski Taşıyor

YORUMLAR