Bugatti, 3D Yazıcı ile Otomobil Parçası Üretti!

Bugatti, 3D Yazıcı ile Otomobil Parçası Üretti!

Dünyaca ünlü spor otomobil üreticisi Bugatti, 3 boyutlu yazıcı ile otomobil parçaları üreten ilk firma oldu. Volkswagen çatısı altında faaliyet gösteren şirket, ürettiği fren kaliperininin test videosunu da paylaştı.

Öncelikle fren kaliperi denilen şeyin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sizler için kısaca özetleyelim. Fren kaliperleri, aracın durdurma gücünün üretilebilmesi için diske basmaya başlayacak balataya yataklık eden, balatayı taşıyıp, diske doğru ileri-geri gerekli hareketini sağlayan hidrolik parçalardır. Fren pedalına basıldığında bu parça fren diskine bastırıyor ve sürtmesini sağlıyor. Böylece araç tepkime sonucu hızlı bir şekilde duruyor.

Bugatti, spor otomobiller için elzem olan bu parçayı 3D yazıcı ile üreterek bir ilke imza attı. Ana malzemesi titanyum olan fren kaliperleri, markanın hiper otomobili Chiron’da kullanılacak. 

8 pistonlu ve 2.9 kilogram ağırlığında olan yeni fren kaliperi, 16 inç boyutundaki fren diski üzerine yerleştirilebiliyor. Selefine göre yüzde 40 daha hafif olan parça, 1.000 santigrat derece gibi ekstrem sıcaklıklara bile dayanabiliyor.

Bugatti’nin paylaştığı videoda, 3D yazıcı ile üretilen yeni kaliperlerin saatte 400 kilometre hıza kadar çıktığını görüyoruz. Tavan noktasına ulaştıktan sonra bile çok hızlı bir şekilde durabilen parça, Chiron’lara bambaşka bir hava katacak gibi görünüyor.