Bugatti, 5.8 Milyon Dolarlık Spor Aracından 40 Adet Sattı

Geçtiğimiz gün düzenlenen lansmanda yepyeni Divo modelini duyuran Bugatti, sadece 40 adet üreteceğini açıklamış olduğu Divo’ların hepsinin şimdiden satıldığını da duyurdu. Fakat zaten bir Divo sahibi olabilmek için önce bir Chiron sahibi olma şartı da aranıyordu. Chiron'a göre daha hafif ve daha fazla yere basma kuvvetine sahip olan Divo'nun viraj kabiliyetinin yüksek olması ve tasarımının daha göz alıcı olması gibi özellikleri, bu hiper otomobile olan yoğun talebin sebebini özetliyor.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki Pebble Beach sahilinde düzenlenen Monterey Car Week adlı otomobil etkinliğinde her yıl dünyanın çok çeşitli yerlerinden lüks ve süper otomobiller bir araya geliyor. Bugatti de yeni hiper otomobili Divo’nun tanıtımı için bu etkinliği seçmiş. 

Bugatti Divo Arka Görüntüsü

Bugatti bu tanıtım esnasında Divo’nun Chiron ile karşılaştırılmasının pek doğru olmadığını da belirtiyor. Çünkü her iki aracın üretilme amaçları biraz farklı. Chiron, 420 km/s’lik maksimum hız değeri ile otobanları hedef alırken, Divo daha fazla yere basma kuvveti ve hafifliği ile virajları hedef alıyor. Divo’nun Chiron’dan 34 kg civarında daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Bugatti bu hafiflemeyi aracın iç mekanında yoğun olarak Alcantara malzeme kullanımı, saklama gözlerinin iptali, jantların hafifleştirilmesi gibi şeylerle sağlamış. Chiron’daki 1.996 kg’lık boş ağırlık böylece Divo’da 1.962 kg civarına indirilebilmiş. “Peki bu araç neden buna rağmen günümüz otomobillerine göre hâlâ daha ağır?” diye soracak olursanız da 16 silindirli devasa motorunu ve diğer karmaşık mekanik parçalarını göz ardı etmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Tüm bunların sonucunda da Divo, Chiron’dan daha iyi bir yol tutuşa sahip olmuş. Fakat tüm bunların bir de dezavantajı var. Çünkü Divo’nun aerodinamik gövde kitinden dolayı ortaya çıkan daha fazla yere basma kuvveti, aracın lastikleri üzerine normalden daha fazla yük bindiriyor. Bu da maksimum hızının Chiron’daki gibi 420 km/s olmasına izin vermeyen bir durum. Bugatti bu sebepten ötürü Divo’nun maksimum hızını 380 km/s olarak limitlendirmiş. Fakat Divo’nun motoru, Chiron’daki ile aynı W16 motor olarak değişmeden kalmış. Bu motorun 1.500 beygir güç ve 1.600 Nm tork değerleri de değişmemiş.

Bugatti, Divo’nun Chiron’a göre daha iyi bir yol tutuşa sahip olduğunu da Nardo adlı yarış pistindeki denemeleriyle kesinleştirmiş. Çünkü Divo o pistte Chiron’a göre 8 saniye daha iyi bir tur zamanı elde edebilmiş. Divo’nun tüm bu teknik detaylarının ardından tasarımı ile ilgili de konuşacak olursak, LED’li ön ve arka farlarının tasarımının son derece dikkat çekici olduğunu, gri gövdesi üzerine dağıtılan turkuaz renkli parçaların da araçta güzel bir kontrast oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu turkuaz rengi iç mekanda da bolca görmek mümkün. Aynı zamanda iç mekanda neredeyse her yerde bulunan Alcantara malzeme, hem lüks algısı için hem de deri malzemelere göre daha hafif olduğu için tercih edilmiş.

5 milyon Euro’luk (35 milyon TL) bir fiyat etiketine sahip olan Divo’nun üretilecek 40 adedinin hepsinin şimdiden satıldığını da tekrardan hatırlatmış olalım. Her ne kadar bir Divo satın almak için Chiron sahibi olmak gerekse de siz hangisini tercih ederdiniz? Maksimum hızı daha yüksek olan Chiron mu? Yoksa virajlarda çok daha çevik olan Divo mu? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR