Bugünden İtibaren En İyi Arkadaşınız Bu Robot Olacak, Karşınızda Pepper

Bugünden İtibaren En İyi Arkadaşınız Bu Robot Olacak, Karşınızda Pepper

Hem duygusal, hem sosyal hem de girişken bir robot olan Pepper, söz verildiği gibi 20 Haziran’da satışa sunuldu. İlgi çok yoğun oldu, Pepper aynı gün tükendi.

Japonya’da insanlar kendini çok yalnız hissediyor olmalılar. Çünkü interaktif-sosyal robot Pepper’ı piyasaya çıktığı gün tükettiler. SoftBank firmasının kamera ve sensörler aracılığıyla sevinç, üzüntü, kızgınlık, korku gibi birçok duyguyu algılayabilen robotu Pepper, tam da söz verildiği tarihte tüketiciyle buluştu.

Bundan tam bir yıl kadar önce üzerinde son çalışmaları tamamlanan Pepper, uzun bir süre test laboratuvarlarında denendi. En iyi hale getirilinceye kadar üzerinde yüzlerce değişiklik yapıldı. Sonunda 20 Haziran 2015’te Japonya’da satışa çıkarıldı. Pepper’in satılacağı mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturan Japonlar, Pepper’ı aynı gün tükettiler ve robot şu anda yok satıyor.

Pepper, aslında ev işlerine yardımcı bir robot olarak tasarlanmıştı. Sonradan kullanıcıları ile iletişim kurmasına karar verildi. Şimdi Pepper evde pek bir işe karışmıyor, insan duygularını takip edebiliyor ve ona göre tepki vererek daha duygusal işlevleri yerine getirmeye çalışıyor. Yani Pepper artık sadece duygusal arkadaşlıklar kurma ve basit hizmetleri yerine getirme görevini üstlenmiş durumda.

Pepper ev halkı ile iletişime geçerek onları eğlendirmek, dinlemek ve hayatlarına farklılıklar kazandırmak için çalışıyor. Pepper kendi karakterini de geliştirebiliyor. Pepper ayda 200 dolarlık ek bir ücretle, bulut tabanlı sunucular vasıtasıyla kendini geliştirebilecek ve kullanıcısının sosyal yaşamına destek olabilecek yeni yeteneklerle kendini güncelleyebiliyor. Güncellenmeden önce 200 ön yüklü uygulamayla gelen Pepper, SoftBank tarafından Temmuz ayında tüm dünyaya yayılacak bir tanıtım etkinliği ile daha kapsamlı bir pazara açılmayı düşünüyor.  SoftBank deneme amaçlı satışa sunduğu bin adet Pepper'ın bir günde tükenmesinden oldukça memnun görünüyor. SoftBank ayda bin adet Pepper üretmeyi de gelenek haline getirmeyi planlıyor. Pepper’in fiyatı 1.610 dolar olarak açıklanmıştı.

İşte Pepper videoları.

Endüstriyel Robot, Samuray Ustasına Karşı Kılıç Kuşandı

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

Dünyanın En Akıllı Kişisel Robotu Artık Hizmetinizde

YORUMLAR