Bugüne Kadar Hiç Görmediğiniz 6 Bin Osmanlı Devri Fotoğrafı Yayınlandı

osmanlı devri fotoğrafları

Getty Araştırma Enstitüsü, 19 ve 20. yüzyıl arasında Osmanlı topraklarında çekilmiş ve Fransız koleksiyoner Pierre de Gigord tarafından toplanan fotoğrafları dijitale aktararak, ücretsiz şekilde herkesin erişimine açtı.

Osmanlı kasap

(Kasaplar, tarihsiz)

Yayınlanan fotoğraflar arasında mimari eserler, manzaralar, antik uygarlıklardan kalan arkeolojik alanların yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine tanıklık eden anlar yer aldı.

Osmanlı İstanbul panorama

(İstanbul, 1868)

Pierre de Gigord tarafından toplanan fotoğraflar arasında en ilgi çekici olanı ise 1868 yılının İstanbul’unu panoromik olarak gösteren 10 parça olarak göze çarpıyor.

Fotoğraf makinesinin konulduğu noktadan 360 derece yapılan çekimler, bugüne kadar görmediğimiz detayları gün yüzüne çıkardı.

Osmanlı piramitler

(Piramitleri ziyaret eden Türk turistler, tarih belli değil; 1879 - 1912 arası olabilir)

Oldukça titiz bir işin altına imza atan Getty Araştırma Enstitüsü, 82 cam negatif ve 60 fotoğraf albümünü dijital ortama sorunsuz şekilde aktarmayı başararak, her fotoğrafın detaylarının yüksek kaliteli olarak korunmasını sağladı.

Osmanlı pazar

(Eminönü Meydanı, 1884 -1890 arası)

Fotoğraf albümlerinin içerisinde tarihi ve önemli mekanların yanı sıra Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan insanların günlük hayatlarına dair kareler de bulunuyordu.

Bugüne kadar hiç görmediğiniz veya aklınıza gelmeyen anların bulunduğu fotorağraflarıysa bu adresi ziyaret ederek görebilirsiniz.

fellahine osmanlı

(Fellahine, 1883 sonrası)

1900 osmanlı gösteri

(Bir gösteri Türk ve muhtemelen Safevi bayrakları, 1900)

1900 cocuklar

(Sokaktaki çocuklar, 1900)