Bükülebilir Ekranlı Samsung Galaxy X 2017'de Gelebilir

Bükülebilir Ekranlı Samsung Galaxy X 2017'de Gelebilir

Büyük telefon üreticileri her sene çıkardıkları amiral gemilerinde, bir dolu yenilik sunmaya devam ediyorlar. Ortaya çıkan yeni haberlere göre ise Samsung'un bir sene sonra çıkaracağı telefonların en önemli özelliği bükülebilir ekranları olacak. 

Güney Koreli telefon üreticisi Samsung'a dair ortaya atılan yeni iddialara göre; şirket ilerleyen günlerde 2017'de satışa sunacağı beş yeni telefon daha tanıtacak. Bu telefonlar arasında tahmin edebileceğiniz gibi Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy S8 Edge de yer alacak. Note serisinden bir yeni telefon görmemiz de tahminler arasında yer alırken, asıl sürprizin Samsung Galaxy X ismi verilen telefonla yapılacak.

Bükülebilir ekrana sahip olacak Samsung Galaxy X, 2017'de çıkacak diğer Samsung ürünleri gibi 4K çözünürlüklü ekrana sahip olacak. QHD diye tabir edilen bu ekranlarda yine AMOLED teknoloji kullanılacak. İki farklı versiyonu olacağı söylenen telefonlardan ilki Snapdragon 620 kullanacak. Bir diğer ve daha iyi özelliklere sahip olacağı görünen telefon ise Snapdragon 820 ile piyasaya sürülecek. Her iki telefonda da 3GB RAM kullanılması ve oldukça yüksek microSD kart desteklerinin verilmesi bekleniliyor.

Bükülebilir Ekran Nedir?

Geçtiğimiz eylül ayında ortaya çıkan yeni bir patent başvurusunda, Samsung'un bükülebilir ekranlara dair aldığı yeni patentler görülebiliyordu. Bu teknolojinin temeli ise ekranların esnetilebilmesine dayanıyor. Yani siz hali hazırda kullandığınız telefonlara benzer özelliklere sahip bir cihazın ekranını, istediğiniz gibi bükebileceksiniz. Böylece yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi telefonun kullanım alanı genişleyecek. İkiye katlayabildiğiniz ekranlarda aynı anda başka işlemler yapabilmek gibi ucu oldukça açık işlemler, böylesine ekranlara sahip telefonlarda gerçekleştirilebilecek. 

Şirketin Project Valley ismiyle andığı bir geliştirme sürecinin ardından ortaya çıkan bükülebilir ekranlı telefon fikri, aslında teknoloji gündemini uzun süredir meşgul ediyordu. Daha önce birçok kere prototip aşamasında bu ekranlara rastlamıştık. Ancak henüz son kullanıcıya ulaşabilecek seviyede bir ürün görme şansını yakalayamadık. 

Apple iWatch İçin Bükülebilir Ekranı Test Ediyor

Esnek Hologram Ekranlı Akıllı Telefonlar Ufukta Göründü

YORUMLAR