Bulutları Tohumlayarak Yağmur Yağdırmak Mümkün mü?

Nedir bu yapay su üreten bulut tohumlama işlemi?

Birkaç yıldır bilim adamları hava durumunu değiştirmenin yeni bir yolunu deniyor ve buna bulut tohumlama adını veriyor. Yapılan yeni deneyler, bulutlara toz püskürtmenin daha fazla karın düşmesine yol açabileceğini belirtiyor.

Bulut tohumlama 1940'lardan beri bir teknoloji olarak varlığını sürdürüyor ve bu deneyin teorik olarak genel amacı daha fazla yağmur veya kar yağdırmak

Çalışma aslında içerisinde gümüş iyodür (AgI) olan bir tozu bulutlara püskürtme olarak açıklanmıştı. Tozun içerisindeki her parçacık, etrafında büyüyen ve daha sonra yağış olarak düşen bir buz kristaline dönüşerek tohum görevi görüyordu. Fakat araştırma sonucunda tohumlanan bulutlar karşılaştırıldı ve doğal değişikliklerin kontrol edilemediği gözlemlendi.

Yani bulutların içerisine tohum atılsa dahi istenilen etki her seferinde alınamıyordu. Bu da tam olarak hava durumunun kontrol edilemediğini gösteriyordu. 

282 Tane Olimpik Havuzu Dolduracak Su Üretildi

Ocak 2017'de dağların üzerinde yer alan bir bulut kümesine gümüş iyodür parçacıkları püskürtülmüş ve sonuçları takip edilmeye başlanmıştı. Normal şartlarda kar düşmeyen bölgede yer alan bulutlardan 0.05 ila 0.3 milimetre derinliğinde hafif bir kar yağışının başlaması, bu püskürtme sayesinde sağlanmıştı.

Çalışmalarına devam eden ekip, yaklaşık üç gün süren başarılı bir çalışmanın ardından, yaklaşık 282 olimpik yüzme havuzu dolduracak kadar su ürettiklerini duyurmuşlardı.

Bulut Tohumlama Başarılı Olamaz mı?

Tüm bu çalışmalara rağmen bulut tohumlama işleminin olumsuz sonuçlanacağı da düşünülmekte. İngiltere'deki su yönetimi danışmanlarından Paul Sayers “Su yöneticileri alternatiflere bakmaktan daha iyi olacak. Örneğin, çiftçiler daha az savurgan sulama biçimlerine geçebilirler." şeklinde bir imada bulunuyor.

YORUMLAR