Bursalı Öğrenciler, MAKE X Robot Yarışmasında Dünya 3'üncüsü Oldu

Bursalı Öğrenciler MAKE X Robot Yarışmasında 3. Oldu

Bursa BenMaker Robot takımı, Çin’in Guangzhou kentinde düzenlenen MAKE X Dünya Robot Yarışması'nda 3’üncü oldu.

Rakipleri karşısında 580 tam puan alarak müthiş bir başarıya imza atan Bursa BenMaker Robot takımı, zamanlama farkı ile yarışmayı 3’üncü sırada tamamladı. 

MAKE X Dünya Robot Yarışması'nda gösterdiği performans ile hemen herkesin takdirini kazanan takım, En İyi Takım ödülünü de layık görüldü. 

bursa benmaker

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, BenMaker kurucusu Fahrettin Gülener, eğitmen Erkan Bölükbaş ve öğrenciler 10 yaşındaki Deniz Kan ve 12 yaşındaki İrem Toker’i makamında kabul etti. 

Uluslararası alanda başarı gösteren öğrencileri tebrik eden Dülger, “Çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerini sağlamak için hızla gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmamız gerekiyor. Bugün robotik alanda başarı gösteren çocuklarımız yarın ülkemiz için belki de uçak, tank, araba üretecekler. Çocuklarımızın dünya sıralamasında derece elde etmeleri ülkemiz adına da gurur verici” dedi.

make x robot yarışları

Son dönemde Türkiye’nin birçok şehrinde açılan BenMaker atölyeleri, özellikle 7-12 yaş aralığındaki çocukların yeni nesil teknolojilere ilgi duymasını ve becerilerini artırmasını sağlıyor. 

Dünyada 30’dan fazla ülkede 10.000’den fazla katılımcı ile gerçekleşen MAKE X robotik yarışları, insanlık sorunlarına robotik çözümleri üretmek için gençlerin fikirler üretmesini sağlıyor. Belirli bir turnuva kiti ile yapılan turnuvada temel hedef, var olan parçalar ile teknoloji becerilerini geliştirmek ama daha önemlisi bu temel bilgileri geliştiren öğrencilerin gelecekte kendi teknolojilerini üretmesine katkıda bulunmak.