Bütan Gazıyla Akıllı Telefon Şarj Eden Kraftwerk

Bütan Gazıyla Akıllı Telefon Şarj Eden Kraftwerk

Yakınlarda bir yerlerde bir elektrik kaynağı yoksa akıllı telefonunuzu nasıl şarj edeceksiniz? Kraftwerk yanınıza alacağınız basit ve hafif bir cihazla bu sorunumuza çözüm bulmuş. Hem de sadece bütan gazı kullanarak. Kraftwerk şarj cihazı, bünyesinde bir yakıt hücresi bulunduruyor. Bu yakıt hücresini bildiğimiz bütan gazı ile dolduruyoruz. Bütan gazı mutfaklarda ya da şofbenlerde kullandığımız gaz türüne verilen isim. Daha sonra Kraftwerk şarj cihazını bildiğimiz geleneksel yöntemlerle, bir USB kullanarak tablet ya da akıllı telefonumuza bağlıyoruz. 

Sadece 160 gram ağırlığındaki Kraftwerk bütan gazı doldurulduğunda 200 gram ağırlığa ulaşıyor. Tam kapasiteyle çalıştığında tek dolumda bir iPhone'u 11 kere şarj edebiliyor. Batarya modülleri gibi kullanılmadığı zamanlarda şarj kapasitesinden de ödün vermiyor. 

Lilliputan isimli bir şirket benzer bir projeyi 2013 yılında hayata geçirmeye çalışmış, ancak çok fazla başarılı olamamıştı. Kraftwerk'in üstün tarafı ucuz olmasından kaynaklanıyor. 149 dolara satılacak olan Kraftwerk piyasaya yedek bütan gazı kartuşlarıyla çıkacak. Her tükenişinden sonra bu son derece ucuz kartuşlarla cihazı desteklemek yeterli olacak. 

Uzmanlar bu tip bir cihazın boş kapsüllerinin zamanla çevre kirliliği yaratacağı kanısında birleşiyor. Öte yandan Kraftwerk havaalanlarına ve uçaklara yanıcı ve uçucu gaz barındırdığı için kesinlikle alınamayacak.

Xbox ONE Şarj Edilebilir Pil Özelliği

Tabletlerin Şarj Ömrünü Uzatan 5 İpucu

YORUMLAR