Büyük İndirimler Microsoft'u Kurtarmayacak

Büyük İndirimler Microsoft'u Kurtarmayacak

Bir süre önce Microsoft'un bilgisayar üreticileri için Windows 8'in OEM verisyonunun fiyatlarında indirime gitmeyi planladığı söylentileri yayılmıştı. Bu indirimin amacı da işletim sisteminin satışlarını arttırmak ve pazara daha çok Windows 8 kullanan cihaz kazandırmak olarak gösterilmişti. Fakat sektör analistlerine göre bu büyük indirimler Microsoft'a yaramayacak ve Windows 8 satış anlamında hayal kırıklığı yaratan bir ürün olmaya devam edecek.

Analistlerin bu durum için öne sürdüğü sebeplerden ilki ise kullanıcıların Windows 8'den uzak durmasının nedeninin fiyat ile alakalı olmaması. Kullanıcı arayüzüne yabancılık çekme ve masaüstü bilgisayarlarda dokunmatik teknolojisinin yaygınlaşmamış olması gibi sebepler Windows 8 satışlarını etkiliyor. Bu nedenle fiyat aşağı çekildiği takdirde satışlarda değişme olmaması muhtemel.

Diğer sebep ise işletim sistemi piyasasında artan rekabet. Apple'ın iOS'u ve Google'ın Android'i dişli rakipler olarak öne çıkmakta ve masaüstü bilgisayar kullanım oranı düşmekte. Bunun yanında Windows 8 bilgisayarlara has uygulamaların üretilmemesi nedeniyle kullanıcılar Windows yüklü bilgisayarları özel olarak görmemekte.

Eğer indirimler söz konusu olursa hep birlikte Microsoft'un nasıl bir değişim yakalayacağını bekleyip göreceğiz.

Microsoft Windows 8 ve Office 2013 Fiyatlarını Düşürmeyi Planlıyor

YORUMLAR