Büyük Markalara Soracağınız Sorular için Twitter Yerine Facebook'u Tercih Edin

Büyük Markalara Soracağınız Sorular için Twitter Yerine Facebook'u Tercih Edin

Günümüzde internet ile haşır neşir olan hemen hemen herkesin mutlaka bir kaç defa yapmış olduğu işlemlerden biri olan büyük markalara sosyal medya yolu ile ulaşma ve iletişime geçme hakkında yapılan güzel bir araştırmaya göre ortaya çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Sosyal medya analiz firması Socialbakers tarafından yapılan geniş çağlı analizler sonucu çıkan sonuçlara oldukça şaşırabilirsiniz. Büyük markaların Twitter ve Facebook üzerinden gelen soruları yanıtlayıp yanıtlamaması üzerine yapılan anketin sonuçlarına göre bir çok ünlü marka Facebook'tan gelen soruları Twitter'a göre daha çok yanıtlıyor.

Özellikle büyük firmalar için hassas bir konu olan müşteri iletişimleri çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Telefonla ulaşmayı deneyerek ulaşamadığımız zamanlarda kullanabileceğimiz sosyal medya üzerinde, Facebook ile daha etkili.

Ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda büyük markalar Türkiye'de Twitter'dan gelen soruların yüzde 83'ünü görmezden geliyor. Buı da demek oluyor ki Twitter üzerinden sorulan her 100 sorudan 83'ü cevaplanmıyor. Elbette bu sonuç firmadan firmaya göre değişiklik gösterebiliyor fakat genel anlamda ortaya çıkan sonuç bu. Farklı markalar Facebook ya da Twitter'ı birbirine oranla farklı aktiflikte kullanabiliyor ve müşterilerinin ilgisi ile sorulan soruların kalitesine göre Facebook ya da Twitter'ı tercih edebiliyor. Aşağıdaki görseli inceleyerek hem ülkemizdeki değerleri hem de diğer ülkelerdeki değerleri görebilirsiniz.

Görsel kaynağı: Socialbakers

Yukarıdaki görmüş olduğunuz verilerde Twitter için 37 ülke ve Facebook için 24 ülkenin sonuçları gösteriliyor. Twitter için ilk 37 arasına giren Türkiye yüzde 17'lik geri dönüş ile Amerika'nın hemen arkasında. Bunun anlamı büyük markalar Twitter üzerinden gelen soruların sadece yüzde 17'sini yanıtlıyor. Facebook'da ilk 24'e giremediğimiz için Türkiye için net rakamı bilmiyoruz falan listesinin sonu yüzde 59 civarlarında ve Türkiye'nin de bu değere yakın bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle büyük markla ve firmalara soru sormak ve yanıt almak istiyorsanız Twitter yerine Facebook'u tercih ederseniz cevap alma şansınız yaklaşık 3 katı kadar daha yüksek.

Siz olsaydınız bu istatistik sonuçlarını görmeden önce büyük markalara soru sormak için Facebook'u mu? Twitter'ı mı? seçerdiniz. Aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yanıtlarınızı gönderebilirsiniz.

Sessiz Modda Kaybolan Android Telefonları Bulmanın En Kolay 3 Yolu

YORUMLAR