Çabuk! Hacklenmeden Önce Router Şifrenizi Değiştirin!

Çabuk! Hacklenmeden Önce Router Şifrenizi Değiştirin!

Internet Servis Sağlayıcı firmalar, kampanyalarının yanında “modem” adıyla "router"lar da vermeye başladılar. Günümüzde hemen hemen her cihazın hacklenebildiği ortadayken, bu tarz bir sorunla karşılaşmadan önce sizlere nasıl bir önlem almanız gerektiğini aktaracağız. 

Router'ın anlamını biraz açacak olursak; route yön, router da yönlendirici anlamına geliyor. Router, bir çok bilgisayarı aynı ağa bağlamaya yarayan bir kutu. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarında klavuzluk ediyor. Şu sıralar, bu cihazlar modemle tümleşik olarak "router modem" adıyla internet abonelerine verilebiliyor.

Ciddi sorunlar yaşamamak için kullandığımız her cihazda sıklıkla şifrenizi değiştirmelisiniz. Cihazların ayarlarına girmek, ağınız ve yönlendiricinize bağlı olarak herkes için biraz farklı olabilir. Bu yüzden, sizlere yönlendirici şifrenizi nasıl değiştireceğinizi anlatacağız, ilk defa deneyeceklere, bunun biraz zaman alacağını belirtelim. 

Aşağıdaki adımları uygulayın;

1) Başlat Menüsüne cmd yazarak komut istemini enter'a basın. 

2) Geçerli ağ bağlantınız hakkındaki bilgileri görüntülemek için ipconfig komutunu yazın enter'a basın.

3) Ethernet bağdaştırıcısı (kablolu bağlantılar için) veya Kablosuz LAN bağdaştırıcısı (kablosuz için) altında Varsayılan Ağ Geçidi(Default Gateway)'ni bulun. Birçok ev ağı için, bu 192.168.1.1 olacaktır. Bunu not edin, ardından web tarayıcınızın adres çubuğuna girin.

4) Birkaç dakika sonra yönlendiriciye giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenir. Fabrika ayarını; kullanım kılavuzunda, yönlendiricideki bir çıkartmada veya model numaranızı internette araştırarak bulabilirsiniz.

İçeri girdikten sonra, şifreyi değiştirme yöntemi yönlendiricinize bağlı olacaktır. Yönetim, Güvenlik veya benzeri bir başlık arayın. Bulamazsanız, kullanım kılavuzuna bakın. (Bu arada, dilerseniz yönlendiricinize girmek için kullandığınız kullanıcı adını ve şifreyi değiştirebilirsiniz.) Bu işlemler bittiğinde, yeni şifrenizi unutmamak için bir yere not ettiğinizden de emin olun.

İnternet Korsanları En Çok Türkiye'ye Saldırdı!

YORUMLAR