Çalışan Haldeki İlk Apple Bilgisayar Rekor Fiyatla Satıldı

Çalışan Haldeki İlk Apple Bilgisayar Rekor Fiyatla Satıldı

Günümüzün teknoloji dünyasındaki en büyük isimlerden biri şüphesiz ki Apple firması. Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan firma ilk olarak Apple I adlı bilgisayar ile çıkış yapmıştı. Apple firmasının kökleri 70'li yılların ortasında atılmıştı. Bu tarihte Steve Wozniak bir ev yapımı bilgisayar fikrine sahipti. Steve Wozniak, bu fikrini uygulamaya dökebilmek için sahip olduğu hesap makinesini satmıştı, arkadaşı Stece Jobs da Volkswagen marka minibüsü satıp Wozniak'a destek olmuştu. Steve Jobs, Wozniak'ın projesini ticari bir projeye dönüştürme ve satışa çıkarma kararını da alan isimdi. Sonuçta 1976 yılında Apple I bilgisayar tanıtılmış, 1977 yılına kadar satılmıştı. Sonrasında ise Apple II bilgisayarı da geliştiren Wozniak ve Jobs ikilisi teknoloji dünyasının günümüze gelmesini sağlamıştı.

1977 yılında üretimi durdurulan Apple I bilgisayar 40 yaşını doldurmuş durumda. Bu bilgisayarları bulmak ise oldukça güç, çalışan halde bir Apple I bilgisayar bulmak ise neredeyse iimkansız. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir açık artırmada halen çalışmakta olan bir Apple I bilgisayar sergilendi ve yeni sahibini buldu. Açık artırma sonucunda bilgisayara 101.325 $ fiyat biçildi. Aslında bu bilgisayarın 190.000 ile 320.000 $ arasındaki bir fiyatla alıcı bulacağı tahmin ediliyordu; fakat Apple I bilgisayarın çıkış yaptığında 666,66 $ gibi bir fiyata sahip olduğu düşünülürse açıkartırma sonucundaki fiyatın rekor bir fiyat olduğu söylenebilir.

Dünya üzerinde 8 adet çalışır halde Apple I bilgisayar kaldığı tahmin ediliyor. 2014 yılında bu bilgisayarlardan biri 900.000 $ gibi çok daha yüksek bir fiyatla alıcı bulmuştu.

Apple Kurucusu Wozniak, Türkiye'ye Gelmekten Son Anda Vazgeçti

YORUMLAR