Cam ile Sabit Disklerin Kapasitesi 20 TB'a Çıkabilir

Cam ile Sabit Disklerin Kapasitesi 20 TB'a Çıkabilir

Günümüzde SSD diskler hızlarıyla beğenimizi kazanmakta, üstelik kapasiteleri giderek artıyor ve üretim maliyetleri düşüyor. Bu da daha ucuza, daha hızlı ve daha yüksek kapasiteli depolama birimleri satın alabildiğimiz anlamına geliyor.

Günümüze kadar klasik sabit disk modelleri ya da yaygın kullanılan adlarıyla hard diskler, eğer büyük depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız makul fiyatlı çözümler olarak karşınıza çıkıyordu. Halen bu durum geçerli, sabit diskler bize daha fazla depolama alanını daha ucuza sunuyorlar. Fakat bu depolama alanı karşılığında performanstan kayıp yaşıyoruz. Mekanik bir yapıya sahip olan sabit diskler hız anlamında SSD'ler ile ölçüşecek yeterlilikte değiller. SSD'lerin fiyatlarının ucuzlayarak kapasitelerinin artması nedeniyle sabit disklerin gelecekleri hiç de parlak değil. Ancak cam bileşenler üreten önemli bir firma olan Hoya'ya göre cam, sabit disklerin kurtuluşu olabilir.

Aslında cam, sabit disk üretiminde önceden de kullanılan bir materyaldi. Dizüstü bilgisayarlar için üretilen 2.5" formatındaki bazı sabit disklerde cam katmanlar tercih ediliyordu. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan yüksek kapasiteli sabit disklerde ise alüminyum katmanlar kullanılıyor. Camın alüminyuma göre daha sert bir materyal olması, alüminyum gibi ısındığında genleşerek daha fazla yer kaplamaması, daha düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması onu depolama için daha iyi bir çözüm yapmakta. Bu sayede cam katmanların kullanıldığı diskler içerisine daha fazla katman sığdırılabiliyor ve depolama kapasitesi artıyor.

Önümüzdeki dönem yaygın sabit disk teknolojisi haline gelecek ısı destekli manyetik yazma teknolojisi cam üzerinde daha iyi sonuçlar sunabilecek. Alimünyum gibi kolayca genleşmeyen ve daha fazla boşluk istemeyen cam katmanlar ile bu teknoloji daha rahat kullanılabilecek.

Seagate, daha önceden 2020 yılında 20 TB kapasiteye erişmeyi planladığını duyurmuştu. Bu işi gerçekleştirebilmesinin anahtarı da Hoya'nın belirttiği gibi cam olabilir.

360 TB Veriyi 13 Milyar Yıl Saklayabilen Disk Üretildi

YORUMLAR