Candy Crush Saga'nın Geliştiricisi Rekor Bir Fiyatla Satın Alındı

Candy Crush Saga'nın Geliştiricisi Rekor Bir Fiyatla Satın Alındı

Dünyanın en yaygın olarak oynanan ve geliştiricisine en çok gelir kazandıran mobil oyunlarından olan Candy Crush Saga'nın geliştiricisi, king.com olarak bilinen King Digital Entertainment el değiştirdi. Gelir ve yaygınlık anlamında bu kadar başarılı olan bir oyunun geliştiricisini satın alabilmek her firmanın harcı değildi. Bu işin altından kalkan firma ise Diablo, World of Warcraft, Starcraft, Call of Duty gibi popüler oyun serilerinin sahibi Activision Blizzard oldu.

Activision Blizzard aslında King Digital Entertainment'ı satın alma niyetini geçtiğimiz sene duyurmuştu ve işlemlere başlamıştı. Bu işlemlerin son bulması ise bu yılın başlarını buldu. Sonuçta ödenen rakam ise tam anlamıyla dudak uçuklatıyor; bu el değiştirme işlemi Activision Blizzard'a neredeyse 6 milyar dolara patlamış.

King Digital Entertainment'ı bünyesine kazandıran Activision Blizzard şu an dünyanın en büyük oyun firması haline geldi. Zaten çok geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan firma bu alış verişle yarım milyar oyuncuyu da bu kitleye dahil etti.

YORUMLAR