Cassini, Satürn'ün Sesini Kaydetti

Cassini, Satürn'ün Sesini Kaydetti

NASA'nın yıllar önce Satürn'ün çevresinde dönmesi için gönderdiği Cassini, bugüne kadar hayal bile edilemeyen görevlerin altından kalkarak, muazzam bilgiler elde etti. Yeni haberlere göre uydu, Satürn'ün sesini de bize yollamayı başardı.

26 Nisan'da Satürn Gezegeni ve gezegeni çevreleyen halkalar arasındaki küçük bir boşluktan geçmeyi başaran Cassini, "büyük finale" kadar yapacağı 22 dalıştan ilkini gerçekleştirdi. Yaklaşık 23 dalışın ardından görev süresi son bulacak ve bir törenle Satürn'ün atmosferine yönlendirilerek yok edilecek olan nükleer destekli uydu, yaşamının sonuna gelmesi sebebiyle tehlikeli görevler edinmeye devam ediyor. 

Birkaç gün önce yaptığı dalışla birlikte Satürn'ün daha önce görülmemiş görüntülerini göndermeyi başaran uydu, aynı dalış sırasında halka ile gezegen arasından geçerken kaydettiği sesleri Dünya'ya ulaştırmayı başardı. Başarı ile gerçekleşen dalışa ilişkin elde edilen ses kaydı, aslında radyo ve plazma dalgalarının RPWS isimli bir cihaz sayesinde dönüştürülmesiyle elde edildi. Yaklaşık bir dakika süren bu kayıt, sanki bir pencereden giren rüzgarı andıran sesleri çağrıştırıyor. Kaydın sonuna doğru ise zayıf "bip" sesleri duyulabiliyor. 

1997 yılında uzaya gönderilen ve yaklaşık 20 yıldır görev yapan Cassini, 2014 yılından bu yana Satürn'ün çevresinde dönerek, bizlere bilgi gönderiyor. Nükleer güçle çalışmasına rağmen yakıtı biten uydu, Eylül ayından sonra çalışmasını sonlandıracak. 

NASA Yeni Gezegen Sistemi Keşfetti

Satürn Halkalarını Arasına Dalan Cassini'den Muhteşem Video Şov

Cassini Uydusu Satürn'ün Halkalarının Arasına Daldı

YORUMLAR