Cassini Son Yolculuğuna Sessizce Uğurlandı!

Cassini Son Yolculuğuna Sessizce Uğurlandı!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) Satürn'ü izlemek amacıyla 15 Ekim 1997'de gönderdiği uzay aracı Cassini, dün gezegenin yörüngesine girerek kendini imha etti.

Cassini, yıllarca süren Satürn görevinde; 7.9 milyar kilometre yol almış, Satürn'ün 6 uydusunu keşfederek dünyaya 453 bin görüntü yollamıştı. Tüm bu ve benzeri görevleri layıkıyla tamamlayan Satürn keşif aracı Cassini, dün (15 Eylül 2017) gezegenin atmosferine nihai dalışını yaparak 20 yıllık görevini sonlandırdı. TSİ 14:45 saatlerinde Cassini tamamen kendini yok etti. Zaten Satürn'ün etrafında 13 yıldır aralıksız olarak keşif yapan araç toplam 20 yıldır uzayda olduğundan, yakıtı da tükenmişti.

Cassini Görev Kontrol Merkezi aracın atmosfere girişi ile son sinyali arasında sadece 1 dakika olduğunu belirtti. 20 yaşındaki uzay aracı Cassini, önce Satürn atmosferine girerek yanmaya başladı ve böylece araç son görevini tamamladı.

Cassini-Huygens görevi, NASA ile beraber Avrupa ve İtalyan uzay ajanslarının ortak çabası olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

NASA, Satürn'e Gönderdiği Cassini Uydusunu Gezegene Törenle Gömecek

YORUMLAR