Cate Blanchett: LGBTİ Rollerini Herkes Oynayabilmeli

Cate Blanchett LGBTİ Rollerini Herkes Oynayabilmeli

Yedi kez Akademi Ödülü adayı olan ve The Aviator ve Blue Jasmine filmlerindeki performansıyla iki kez Oscar’a layık görülen Cate Blanchett, Hollywood sinemasındaki LGBTİ rolleriyle ilgili dikkat çekici bir çıkış yaptı. 

The Hollywood Reporter ’a konuşan Cate Blanchett, eşcinsel olmayan oyuncuların da LGBTİ rollerini oynayabilmeleri gerektiğini söyledi.

Bu olaya ilişkin akıllara hemen; Rub&Tug  filminde trans birey rolünü oynayacağını açıkladıktan sonra büyük tepkilere maruz kalan Scarlett Johansson olayı geliyor. Ünlü oyuncu, sosyal medya üzerinden gelen yoğun eleştiriler sonucunda rolü bıraktığını açıklamıştı.

Todd Haynes'in yönettiği ve senaryosu Patricia Highsmith'in yazdığı Carol  filminde lezbiyen bir kadını canlandıran Blanchett, kendisine bu rol teklif edilirken cinsel yöneliminin sorulmadığını belirtti.

Bir oyuncunun oynadıkları karakterin deneyimini gerçek hayatta yaşaması gerektiği fikrine katılmadığını söyleyen Blanchett, “Deneyimlerimin ötesinde rol oynama hakkım için ölümüne mücadele edeceğim”  dedi.

49 yaşındaki Avustralyalı aktris, deneyimlerin dışındaki rollerin birçok fırsat sunduğunu söylüyor ve ekliyor: “Ama bunun dezavantajı şu ki, özellikle de Amerika'da insanlar, deneyimlerine çok yakın bir karakterle derin bir bağlantı kurmayı bekliyor” 

Hollywood sinemasının en başarılı isimlerden biri olan Tom Hanks, 1993 yılında Philadelphia  filminde canlandırdığı eşcinsel karakterle Oscar’a uzanmıştı. Yine benzer şekilde Amerikalı aktör Sean Penn de 2009 yılında Milk  filminde bu başarıyı tekrarlamıştı.