CCleaner'a Saldıran Hackerların Asıl Hedefi Teknoloji Devleri

CCleaner Hack

Sistem bakım, temizleme ve optimizasyon uygulaması CCleaner geçtiğimiz günlerde bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradı. Bilgisayarlara ve mobil cihazlara kötü amaçlı yazılımları enfekte etmeye çalışan saldırganlar milyonlarca insanın adeta kabusu oldu. Cisco Talos gazetesinde yayınlanan bir habere göre, bilgisayar korsanlarının asıl hedefinin büyük teknoloji şirketleri olduğu ortaya çıktı.

CCleaner'da bulunan güvenlik açığının Avast ve Piriform'un yaptığı açıklamalardan daha ciddi olduğunu biliyoruz.  Günlerdir teknoloji gündemini meşgul eden bu durum, tehlikeli sürümü indiren 2.27 milyon kullanıcıyı da yakından ilgilendiriyor. Diğer yandan, CCleaner Cloud kullanan 5 bin kişinin de tehlikede olduğu belirtiliyor. 

Cisco Talos gazetesinin yaptığı araştırma, milyonlarca kullanıcıyı tehlikeye atan virüsün asıl amacını ortaya koyuyor. En az 20 makinede benzer bulgulara rastlayan gazete, bilgisayar korsanlarının hedefinde Samsung, Sony, Intel, Microsoft ve Cisco gibi büyük teknoloji şirketlerinin olduğunu iddia ediyor. Bu şirketleri hedef alan bir sistem tasarlayan korsanların büyük vurgun peşinde olduğu ifade ediliyor.

Piriform şirketinin sahibi Avast, CCleaner Cloud kullanıcılarının otomatik güncelleme aldığını, CCleaner kullanıcılarının ise bir an önce 5.35 sürümüne yazılımlarını güncellemeleri gerektiğini açıkladı. 

 

YORUMLAR