CCleaner Kullananlar Dikkat, Sisteminiz Zarar Görebilirmiş

CCleaner Kullananlar Dikkat, Sisteminiz Zarar Görebilirmiş

Bir Microsoft yazılım uzmanı CCleaner sistem temizleme programının Windows’a zarar verdiğini iddia etti.

Microsoft'ta çalışan yazılım sorun giderme uzmanı Gov Maharaj, CCleaner için önemli bir uyarıda bulundu. Maharaj’ın uyarısına göre CCleaner Windows kayıt defterinde "gereksiz" gördüğü girdileri arayıp silerek sistemlere zarar verebiliyor.

Maharaj açıklamasında bu uyarıyı yapmasının nedenlerini de açıkladı ve “Kayıt defterini temizlemeye yönelik araçlar, bazen yanlış değişiklikler yaparak sistemde ciddi sorunların oluşmasına yol açabiliyorlar” dedi. Maharaj oluşabilecek bazı sorunlarda sistemi baştan yüklemek gerektiğine de dikkat çekti.

Özellikle Windows 10Avast ve CCleaner gibi 3’üncü parti güvenlik ve sistem optimizasyonu programlarıyla henüz yıldızı barışmamış bir işletim sistemi. Bu programlar Windows 10 Kernel altyapısını tam olarak tanıyamadıkları için standart davranışlarını Windows 10 üzerinde sürdürerek sıkıntı çıkarabiliyorlar. Windows 10 kullanıcılarının çoğu Avast'ın da Windows 10 başlat menüsünü tamamen ortadan kaldırdığından şikayet ediyorlardı.

Her ne kadar Gov Maharaj tarafından yapılan açıklama; CCleaner'ın bilgisayarınıza zarar verebileceği yönünde olsa da yazılımın özellikleri arasında yer alan "kayıt defteri temizleme öncesi yedek alma seçeneği" hem sizi hem de bilgisayarınızı geri dönüşü olmayan bir yola sokmaktan kurtaracaktır. Bu nedenle CCleaner veya başka bir sistem temizleme/hızlandırma yazılımıyla kayıt defterinizi temizlemeden önce kayıt defterinizin yedeğini almakta fayda olduğunu unutmayın.

En İyi Sistem Temizleme Programları

YORUMLAR