Cep Telefonları Da Yüzde 33 ÖTV Zammından Nasibini Aldı!

Cep Telefonları Da Yüzde 33 ÖTV Zammından Nasibini Aldı!

2016'ya gireli henüz 5 gün olmasına rağmen başımızı zam haberlerinden kaldıramaz olduk. 5 gün içerisinde üst üste gelen zamlar şimdiden Türk halkı olarak bizleri bezdirmiş durumda. Alkolden sigaraya, elektrikten doğalgaza kadar pek çok farklı zam haberinden sonra şimdi de cep telefonları yüzde 33'lük ÖTV zammı gördü.

Henüz zamlı maaşlarımızdan bile ilkini çekmeden bu kadar zammın üst üste gelmesi pek normal değil fakat herkesin de dilinde olduğu gibi zamların sebebinin asgari ücretlere gelecek olacak 1300 TL iyileştirmesi olduğu söyleniyor. Elbette yeni yıl aynı zamanda bazı zamları da birlikte getiriyor. Fakat yeni yıla girer girmez yüksek zam oranları ve hepsinin aynı anda gelmesi halk için olumlu bir şey değil. Üstelik pek çok çalışan henüz ya zam almadı ya da aldığı zam ile ilk maaşını çekmedi.

Ülkemizde hemen hemen herkesin sahip olduğu cep telefonları yani akıllı telefonlar da artık yüzde 33 fazla ÖTV ile satışa sunulacak. Fakat bu zam daha çok ucuz yani düşük maliyetli cep telefonu almak isteyenleri etkileyecek.

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) kanununa göre ÖTV oranı cep telefonları için yüzde 25. Fakat bu oran yasa ile sınırlandırılmadığı gibi aynı zamanda asgari bir ÖTV tutarı da söz konusu. Bu rakamın değişebilmesi için ise Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Belirlenen tutar 2015 yılı için 120 TL iken, 2016 yeni girdiğimiz şu günlerde 160 TL olarak belirlendi. Yüzde 33.3'lük bir ÖTV zammı alan akıllı telefonlar için uygulanana bu zam oldukça yüksek bulunurken, 500 - 600 TL civarında cep telefonu almak isteyen kullanıcılar neredeyse 50 TL daha fazla ödemek zorunda kalacaklar.

Bu konu hakkında kanuna sonradan eklenen bir madde ise dikkatleri çekti. Bu maddeye göre Bakanlar Kurulu uygulanan ÖTV tutarını sıfıra indirebildiği gibi 40 TL'nin 3 katına çıkartabiliyor. Fakat şu an asgari ÖTV tutarı 160 TL yani 40 TL'nin 4 katı olarak belirlendi. Bu kararı durdurmak Danıştay'ın elinde ama yinede şu an cep telefonu alacaksanız ödemeniz gereken minimum ÖTV tutarı 160 TL. Eğer kısa süre içerisinde almayı planlıyorsanız bir süre bekleterek kararın kesinleşmesini bekleyebilirsiniz. Karar Danıştay tarafından durdurulursa 40 TL'niz cebinize kalmış olur.

Bakanlar Kurulu'nun cep telefonlarına uygulamış olduğu bu yüksek ÖTV zammı kararı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR