Cep Telefonlarına Taksit Yasağı Kalkıyor

Cep Telefonlarına Taksit Yasağı Kalkıyor

Milliyet Gazetesinin haberine göre, kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerine yönelik kısıtlamalar esnetilecek. Bu kararla cep telefonlarındaki taksitli satış yasağı da kaldırılacak.

Habere göre bireysel kredilerin vadeleri de 48 aya kadar uzatılacak, bunun yanı sıra kredi kartındaki 9 taksitli satış sınırı da 12 aya çıkarılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), yürüttüğü çalışmalara göre kredi kartına taksitli satışı yapılamayan cep telefonundaki yasak kalkacak. Bundan yaklaşık iki yıl önce iç tüketimi kısıtlamak ve cari açığın büyümesinin önüne geçmek için kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerine getirilen yasakların kademeli olarak kalkacağı bildirildi.  2014 yılında yapılan düzenlemeyle gıda, akaryakıt, cep telefonu başta olmak üzere bazı alanlarda kredi kartına taksit yasaklanmıştı.

Telefonlar Kaç Taksit Olacak?

BDDK, kredi kartı ile yapılan harcamalarda genel taksit sayısını maksimum olarak dokuz ile sınırlayarak elektronik eşya, bilgisayar, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısını 6, beyaz eşya ve mobilya satışında ise 9 ay ile sınırlamıştı şimdi taksitli satış sınırı 12 aya çıkarılacak.

Yeni Vade Koşulları Geliyor

Şimdi başlatılacak olan yeni düzenleme ile başta cep telefonu olmak üzere bazı perakende alışverişlerde kredi kartı taksit yasağının kaldırılması, taksit sayılarının artırılması ve tüketici kredilerindeki 36 ay sınırlandırılmasının da 48 aya çıkarılması bekleniyor.

LG G5 24 ve 36 Ay Taksit İmkanıyla Geliyor

Apple Watch'un Satış Rakamları Dudak Uçuklatıyor

YORUMLAR